Polacy sprawdzili fotowolatikę po 15 latach. Jaka była różnica?

Polacy sprawdzili fotowolatikę po 15 latach. Jaka była różnica?

Instalacja fotowoltaiczna. Jak długo działa fotowoltaika?
Instalacja fotowoltaiczna. Jak długo działa fotowoltaika?
Źródło zdjęć: © Pexels
19.02.2024 12:46

Jednym z argumentów krytyków instalacji fotowoltaicznych jest ich domniemana krótkotrwałość. Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk, korzystając z oprogramowania HOMER stworzonego przez NREL, dowodzą, że panele mogą efektywnie działać nawet w długim okresie.

Jest oczywistym, że panele fotowoltaiczne ulegają starzeniu. Producenci zazwyczaj wskazują, że w pierwszych latach użytkowania wydajność instalacji spada o kilka procent, dając następnie gwarancję, że na przykład po 25 latach ich efektywność wynosi co najmniej 80%. Trudno w to uwierzyć, choć badania polskich naukowców zdają się potwierdzać tę tezę.

W opublikowanych badaniach autorstwa Profesora Olczaka, zbadano dwie 15-letnie instalacje fotowoltaiczne zlokalizowane w Sinsheim w Niemczech. Większa z nich mogła wygenerować 37,8 kW i składała się z 252 modułów Suntech, każdy o mocy 150 W. Mniejsza instalacja o mocy 18,48 kW, była zbudowana z 112 modułów fotowoltaicznych Suntech o mocy 165 W każdy. Zarówno jedno jak i drugie wykorzystywały falowniki niemieckiej firmy Solarmax.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W latach 2004-2021 obie instalacje wytworzyły razem 958 MWh prądu. Badania wykazały, że obie instalacje niewiele się zniszczyły. Każdego roku degradacja większej instalacji wynosiła 0,11%, a mniejszej - 0,20%. Są to wartości niższe niż zazwyczaj podaje literatura naukowa.

Analiza naukowców z Polskiej Akademii Nauk wykazała, że degradacja mocy instalacji oznaczonej jako I-1 (o mocy 37,8 kW) wyniosła 1,9 proc., a instalacji I-2 (18,48 kW) - 2,9 proc. po odpowiednio 16 i 15 latach eksploatacji. Są to wyniki znacznie niższe od tych, które zwykle są brane pod uwagę w różnych kalkulacjach. Należy jednak pamiętać, że nie ma pewności co do stopnia degradacji paneli produkowanych obecnie.

Ocena obniżenia wydajności instalacji fotowoltaicznej na podstawie rocznej produkcji nie jest ostatecznym dowodem na starzenie modułów fotowoltaicznych. Należy pamiętać, że na ich wydajność przez lata wpływają różne czynniki, takie jak nasłonecznienie czy temperatura.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)