Powstaje na Śląsku. Gigantyczna farma fotowoltaiczna na zdjęciach
Tauron chwali się budowaną właśnie farmą fotowoltaiczną. W Mysłowicach powstaje największy tego typu obiekt należący do spółki. Prace są już bliskie końca, a ich efektem będzie gigantyczna elektrownia słoneczna.
Tauron chwali się powstającym w Mysłowicach obiektem. Chodzi o farmę fotowoltaiczną, która będzie największą elektrownią słoneczną Taurona. Docelowa moc tego obiektu ma wynosić 100 MW, ale w pierwszym etapie planowane jest uruchomienie 37 MW. Prace nad budową obiektu są już zaawansowane. Jak podaje firma, zamontowano już 60 tys. paneli fotowoltaicznych, czyli 73 proc. całości, a prace związane z montażem konstrukcji stalowych wykonano już w 97 proc.
- Przyspieszamy realizację założeń Zielonego Zwrotu TAURONA, w tej chwili w budowie mamy cztery farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 140 MW i dwie fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 150 MW - mówi Paweł Szczeszek, prezes zarządu Tauron Polska Energia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić słuchawki Huawei Freebuds 5i?
- Przywracanie terenom poprzemysłowym ich wcześniejszej funkcji, przynosi podwójną korzyść środowiskową. Z jednej strony tereny, które dotychczas funkcjonowały jako nieużytki, zyskują kolejne życie, z drugiej - pełnią istotną rolę w procesie produkcji zielonej energii - dodaje prezes Taurona.
Elektrownia budowana jest na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych. Jest to interesujący sposób na zagospodarowanie przestrzeni, która z różnych względów nie może lub nie powinna być wykorzystana do zabudowy mieszkaniowej lub do budowy obiektów o charakterze rekreacyjnym.
Pierwsza część inwestycji o mocy 37 MW będzie składać się z 82,5 tys. paneli fotowoltaicznych o mocy 450 Wp każdy. Zajmą one powierzchnię 16 ha, czyli równą ok. 22 boiskom do piłki nożnej. Rocznie farma ta ma produkować 39 tys. MWh energii elektrycznej, czyli mniej więcej tyle, ile potrzeba do zasilenia miasta liczącego 50 tys. mieszkańców. Redukcja emisji CO2 względem generowania takiej ilości energii przez elektrownię węglową wynosiłaby ok. 30 tys. ton.
Farma zostanie przyłączona do rozdzielni elektroenergetycznej 110 kV zlokalizowanej przy Elektrowni Jaworzno. Ułożone zostaną trzy równoległe linie kablowe 110 kV, które będą przebiegać pod ziemią. Wiązać się to będzie z wykonywaniem przewiertów pod nasypem kolejowym, jedną z ulic, a także pod rzeką Przemszą.
- Przewiert pod Przemszą, który został już zrealizowany, ma długość 104 m i przebiega trzy metry poniżej dna rzeki. Dzięki zatrudnieniu wyspecjalizowanej firmy całość prac wykonano w ciągu jednego dnia. Średnica przewiertu wynosi około 40 cm - informuje Wojciech Przepadło, wiceprezes TAURON Inwestycje.
Tam, gdzie kabel układany jest w wykopie, ułożono już 2 km rur osłonowych, przez które przeciągnięte zostaną kable 110 kV. Okablowanie samej farmy zostało ułożone już w 95 proc. Obecnie trwa tam też montaż falowników - zamontowano 80 ze 140.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii