Produkuje ciepło i prąd. Nowy panel PVT z Hiszpanii

Produkuje ciepło i prąd. Nowy panel PVT z Hiszpanii

Panele PVT Abora Solar
Panele PVT Abora Solar
Źródło zdjęć: © Abora Solar
31.01.2023 14:10

Technologia paneli PVT ciągle się rozwija. Urządzenia, które jednocześnie produkują ciepło i prąd stają się coraz bardziej wydajne, dzięki czemu mogą w przyszłości stać się popularnym rozwiązaniem dla odbiorców indywidualnych.

Panele fotowoltaiczne nie muszą służyć wyłącznie do generowania energii elektrycznej. Istnieją takie rozwiązania, które potrafią produkować także ciepło. Tego typu moduły nazywa się modułami PVC, a wykorzystywana do ich produkcji technologia ciągle się rozwija. W Hiszpanii powstał nowy model tego typu panelu, który cechuje się wysoką efektywnością.

Moduł, o którym mowa, został wyprodukowany przez Abora Solar. Model aH72SK to moduł PVT, który osiąga sprawność produkcji z ogniw fotowoltaicznych na poziomie 17,8 proc. oraz sprawność generowania ciepła na poziomie ok. 70 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sama sprawność modułu w porównaniu z innymi modułami fotowoltaicznymi nie robi wrażenia, lecz w tym przypadku istotna jest hybrydowość rozwiązania. Jego wydajność spada o 0,33 proc. wraz ze wzrostem temperatury o jeden stopień Celsjusza. Nie jest to jednak tak duży problem, jak w przypadku klasycznych moduów, dzięki hybrydowości tego rozwiązania.

Instalacja służąca do podgrzewania wody chłodzi powierzchnię modułu, dzięki czemu w trakcie upałów jest on chłodniejszy, niż klasyczny moduł, co redukuje straty wydajności związane z pracą w wyższej temperaturze. Rzecznik prasowy Abora Solar poinformował w rozmowie z pv-magazine, że ten poziom wydajności panelu PVT to światowy rekord.

Moduł Abora Solar ma wymiary 197 cm na 99,5 cm na 10,7 cm i waży 50 kg. Jest zbudowany z 72 ogniw fotowoltaicznych o wymiarach 15,6 na 15,6 cm każde. Jeden moduł jest w stanie pomieścić 1,78 l cieczy, a maksymalne ciśnienie w układzie to 10 barów.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)