Produkuje ciepło i prąd. Nowy panel PVT z Hiszpanii
Technologia paneli PVT ciągle się rozwija. Urządzenia, które jednocześnie produkują ciepło i prąd stają się coraz bardziej wydajne, dzięki czemu mogą w przyszłości stać się popularnym rozwiązaniem dla odbiorców indywidualnych.
31.01.2023 14:10
Panele fotowoltaiczne nie muszą służyć wyłącznie do generowania energii elektrycznej. Istnieją takie rozwiązania, które potrafią produkować także ciepło. Tego typu moduły nazywa się modułami PVC, a wykorzystywana do ich produkcji technologia ciągle się rozwija. W Hiszpanii powstał nowy model tego typu panelu, który cechuje się wysoką efektywnością.
Moduł, o którym mowa, został wyprodukowany przez Abora Solar. Model aH72SK to moduł PVT, który osiąga sprawność produkcji z ogniw fotowoltaicznych na poziomie 17,8 proc. oraz sprawność generowania ciepła na poziomie ok. 70 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sama sprawność modułu w porównaniu z innymi modułami fotowoltaicznymi nie robi wrażenia, lecz w tym przypadku istotna jest hybrydowość rozwiązania. Jego wydajność spada o 0,33 proc. wraz ze wzrostem temperatury o jeden stopień Celsjusza. Nie jest to jednak tak duży problem, jak w przypadku klasycznych moduów, dzięki hybrydowości tego rozwiązania.
Instalacja służąca do podgrzewania wody chłodzi powierzchnię modułu, dzięki czemu w trakcie upałów jest on chłodniejszy, niż klasyczny moduł, co redukuje straty wydajności związane z pracą w wyższej temperaturze. Rzecznik prasowy Abora Solar poinformował w rozmowie z pv-magazine, że ten poziom wydajności panelu PVT to światowy rekord.
Moduł Abora Solar ma wymiary 197 cm na 99,5 cm na 10,7 cm i waży 50 kg. Jest zbudowany z 72 ogniw fotowoltaicznych o wymiarach 15,6 na 15,6 cm każde. Jeden moduł jest w stanie pomieścić 1,78 l cieczy, a maksymalne ciśnienie w układzie to 10 barów.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii