Rekordowe ogniwo fotowoltaiczne. Połączyli dwie technologie

Naukowcy wciąż pracują nad udoskonalaniem technologii stosowanej w instalacjach fotowoltaicznych. Zespół badawczy z National University of Singapore stworzył niedawno ogniwo o rekordowej sprawności w swojej klasie.

Naukowcy z Singapuru stworzyli rekordowe ogniwo fotowoltaiczne
Naukowcy z Singapuru stworzyli rekordowe ogniwo fotowoltaiczne
Źródło zdjęć: © nus.edu.sg

Naukowcy z National University of Singapoore stworzyli rekordowe tandemowe ogniwo fotowoltaiczne. Składa się ono z ogniwa organicznego połączonego z perowskitowym. Według najnowszych badań produkt stworzony w Azji osiąga nawet 23,6 procent sprawności konwersji energii słonecznej na elektryczną.

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez serwis Interesting Engineering, wcześniejszy rekord dla tego typu urządzeń wynosił 21 procent. Wydaje się, że różnica nie jest duża. Jeśli jednak wziąć pod uwagę, że najpopularniejsze obecnie krzemowe ogniwa fotowoltaiczne cechują się sprawnością nie wyższą niż 27 procent, nie jest daleko do osiągnięcia satysfakcjonujących wyników.

Poszukiwanie nowych metod produkowania prądu ze słońca jest konieczne, by móc się dalej rozwijać. Jak czytamy w tekście źródłowym, ogniwa oparte na technologii jednozłączowej nie są w stanie osiągać sprawności wyższej niż 27 procent.

Zespół naukowców z National University of Singapore zdecydował się z tego względu na oparcie projektu na architekturze wielozłączowej, do czego wykorzystano warstwy perowskitowe i organiczne. Łącznie dwóch rodzajów materiałów fotowoltaicznych przynosi zaskakująco dobre efekty.

Wadą zarówno organicznych ogniw fotowoltaicznych, jak i perowskitów, jest ich trwałość. Obie technologie podlegają bardzo szybkiej degradacji, przez co nie nadają się obecnie do powszechnego stosowania. Plusem ogniw organicznych, które zbudowane są z małocząsteczkowych półprzewodników organicznych, polimerów, fulerenów i ich pochodnych, jest z pewnością ich korzystna cena. Z tego względu badacze chętnie pracują nad poprawieniem ich parametrów technicznych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
fotowoltaikaenergetykanews

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.