Rekordowy miesiąc. Polska fotowoltaika prezentuje potencjał

Maj okazał się rekordowym miesiącem, jeśli chodzi o fotowoltaikę w Polsce. Do sieci trafiła największa ilość energii elektrycznej w historii, a wydaje się, że w czerwcu może być pod tym kątem jeszcze lepiej.

fotowoltaika
fotowoltaika
Agata Chaber

Polska fotowoltaika wygenerowała rekordową ilość energii elektrycznej. W maju wszystkie elektrownie słoneczne w Polsce wprowadziły do sieci ponad 1 TWh mocy. Taka sytuacja miała miejsce pierwszy raz w historii.

Dziennikarze serwisu gramwzielone.pl poinformowali o statystykach dotyczących produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych w Polsce w maju 2022 roku. Bazując na danych udostępnionych przez ENTSO-E, można stwierdzić, że w zeszłym miesiącu elektrownie słoneczne w Polsce wprowadziły do sieci 1164,3 GWh energii elektrycznej. Dla porównania - w kwietniu 2022 do sieci wprowadzono 811,7 GWh.

Rekordowa ilość wyprodukowanej energii to efekt dużego przyrostu mikroinstalacji na przestrzeni ostatniego roku. W serwisie gramwzielone.pl czytamy, że rok temu do sieci wprowadzono 581,1 GWh, a lepszy wynik osiągnięto tylko w czerwcu 2021 roku (747,2 GWh).

Można podejrzewać, że w czerwcu instalacje fotowoltaiczne wprowadzą do sieci jeszcze więcej energii elektrycznej. 13 czerwca do sieci wprowadzono 481,5 GWh. Oznacza to, że jeśli pogoda dopisze, są spore szanse, że bieżący miesiąc będzie jeszcze bardziej udany niż poprzedni.

Warto zaznaczyć, że dane podawane przez ENTSO-E, które można odczytać w serwisie energy-charts.info, dotyczą jedynie energii wprowadzonej do sieci. Nie uwzględniają one autokonsumpcji produkowanej energii.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.