Robot jak mucha - porusza się nawet po suficie! [wideo]

Robot jak mucha - porusza się nawet po suficie! [wideo]25.05.2011 13:00
Robot jeżdżący po szklanym suficie
Robot jeżdżący po szklanym suficie
Grzegorz Nowak

Specjaliści od robotów prześcigają się w pomysłach, w jaki sposób ułatwić im poruszanie się. Teraz pojawiło się przełomowe rozwiązanie tego problemu. Zobaczcie robota, którego grawitacja nie dotyczy.

Specjaliści od robotów prześcigają się w pomysłach, w jaki sposób ułatwić im poruszanie się. Teraz pojawiło się przełomowe rozwiązanie tego problemu. Zobaczcie robota, którego grawitacja nie dotyczy.

398400839305412768
Źródło zdjęć: © [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/05/1858667.jpg)

Pomysłowych rozwiązań na przemieszczanie się robotów jest sporo. Wystarczy przypomnieć latające roboty DARPA, transformującego się robota, czy projekt łudząco podobny do geparda. Tym razem naukowcy wykorzystali zupełnie inne rozwiązanie.

Korzystając ze znanego fizykom zjawiska opisanego przez Daniela Bernoulliego, naukowcy z Uniwersytetu Canterbury w Nowej Zelandii stworzyli robota, który może poruszać się praktycznie po każdej pionowej powierzchni. Fizycy wiedzą, że wraz ze wzrostem szybkości poruszania się płynu spada jego ciśnienie i właśnie tę właściwość wykorzystano przy budowie robota.

398400839305674912
Źródło zdjęć: © [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/05/1858664.jpg)

Robot wyposażony jest dwie "przyssawki", które rozpędzają powietrze do ponaddźwiękowej prędkości, powodując wytworzenie się próżniowej poduszki między nimi a powierzchnią. W ten sposób robot przywiera do ściany, wcale jej nie dotykając. Dzięki temu może poruszać się praktycznie po każdej powierzchni - również w pionie i do góry nogami.

Tego typu technologia jest już w użyciu od dawna i służy m.in. to przenoszenia delikatnych materiałów, których nie można dotykać. Jednak sukcesem naukowców z Nowej Zelandii jest ulepszenie mechanizmu, który pozwala teraz na uniesienie ciężaru robota (nawet z dodatkowym bagażem).

Poniżej możecie obejrzeć robota w akcji - poruszanie się po szkle, ceglanej ścianie, drewnie i materiale nie stanowi dla niego żadnego problemu.

Robotic adhesion with supersonic air jets

Źródło: popsci.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)