Śruba w oknie. Sposób na oszczędzenie na ogrzewaniu
Na ogrzewaniu można zaoszczędzić na dwa podstawowe sposoby. Jednym z nich jest obniżenie temperatury w budynku. Drugim - zredukowanie strat. Tę drugą opcję można zrealizować przez regulację pewnej śruby w oknie. Nie jest to jednak sposób idealny.
26.11.2022 | aktual.: 26.11.2022 16:37
Niskie temperatury na zewnątrz są w tym roku szczególnie odczuwalne, szczególnie gdy spojrzymy na to, ile kosztuje nas ogrzewanie mieszkań lub domów. Nic więc dziwnego, że szukamy sposobów na to, aby wydawać z tego powodu mniej pieniędzy. Aby zmniejszyć straty ciepła, wystarczy zastosować pewien sposób, którego wdrożenie w życie zajmie nam nie więcej niż 30 sekund.
Chodzi o regulację docisku okien. Każde okno PVC powinno posiadać śrubę, dzięki której da się wyregulować docisk skrzydła do uszczelki. W uproszczeniu można powiedzieć, że rozróżniamy tu trzy "tryby" - letni, zimowy i przejściowy. Ich przestawianie ma wpływ na straty ciepła, ale jednocześnie może ograniczać wentylację budynku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Różnica między nimi polega na zmniejszeniu lub zwiększeniu docisku okna do uszczelki, co z kolei przekłada się na regulację przepływu powietrza z budynku na zewnątrz i odwrotnie. Choć rozwiązania poszczególnych producentów mogą się od siebie różnić, zasada jest prosta.
Rzeczona śruba znajduje się w skrzydle okna. Różni producenci stosują różne rozwiązania - do jej regulacji czasem potrzebny jest klucz płaski, czasem imbusowy, a czasem można to zrobić przy użyciu dłoni, bez narzędzi. Na jej krawędzi często narysowany jest jeden symbol (kropka lub kreska) lub kilka z nich (wówczas interesuje nas środkowy/największy symbol).
Aby zwiększyć docisk okna, a co za tym idzie, zwiększyć szczelność, wspomniany symbol należy ustawić w stronę uszczelki, czyli na zewnątrz mieszkania. Poluzowanie śruby, czyli skierowanie wspomnianego symbolu do wnętrza mieszkania, oznacza zmniejszenie docisku i zwiększenie wentylacji.
Zobacz także
Trik ze śrubą w oknie - uważaj na konsekwencje
Nie jest to jednak sztuczka idealna. W przypadku szczelnego mieszkania zwiększenie docisku okna do uszczelki może powodować duże problemy z wentylacją. Jeśli w lokalu nie została zastosowana wentylacja mechaniczna, napływ powietrza z zewnątrz jest konieczny w celu jego wymiany.
Zaniedbanie kwestii wentylacji może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Pierwszymi tego objawami jest skraplanie się wody na oknach, ale docelowo może prowadzić to do pojawienia się grzyba na ścianie, co jest niebezpieczne dla zdrowia, a jego zwalczenie jest trudne.
Zwiększony docisk okien sprawdzi się w budynkach, gdzie zainstalowany został rekuperator. W takiej sytuacji powinno nam zależeć na tym, aby jak najwięcej powietrza było wymieniane w systemie rekuperacji. W przypadku domów, gdzie zastosowana jest wentylacja grawitacyjna, należy monitorować sytuację dotyczącą wilgoci w budynku, a jeśli pojawią się problemy z jej odprowadzaniem, poszukać kompromisu między szczelnością, która ogranicza straty ciepła, a wentylacją.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii