Teal: najszybszy seryjny dron świata

Nowy dron to dzieło ambitnego 18-latka. Wielowirnikowiec nie tylko jest wyjątkowo szybki, ale nie boi się deszczu, nagrywa wideo w 4K, a niebawem nauczy się omijać przeszkody.

Teal: najszybszy seryjny dron świata
Łukasz Michalik

Specjalizacja czy wszechstronność?

Specjalizacja oznacza zazwyczaj kompromisy. Spójrzcie na bolidy Formuły 1, których podporządkowana szybkości konstrukcja wyklucza użycie pojazdu w warunkach innych, niż na torze. Podobnie, jak istnieją wyścigowe samoloty, powstają również wielowirnikowce, których przeznaczeniem są wyścigi dronów.

Rozwój technologii sprawia jednak, że powstają konstrukcje, w udany sposób łączące przeciwstawne – na pozór – cechy. Przykładem takiego sprzętu jest zaprezentowany niedawno dron o nazwie Teal.

To wyjątkowy sprzęt, reklamowany jako najszybszy dron na świecie. Jest w tym nieco przesady, bo wyspecjalizowane, wyścigowe wielowirnikowce są w stanie latać jeszcze szybciej, ale Cyraneczkę (temu gatunkowi wędrownego ptaka nowa maszyna zawdzięcza swoją nazwę) bez popadania w przesadę można nazwać najszybszym seryjnie produkowanym dronem.

Obraz

Teal - najszybszy dron świata

Teal ma nad konkurentami istotną przewagę – jest maszyną uniwersalną. Ma wodoszczelną (producent używa określenia pogodoodporna) konstrukcję, pozwalającą na loty w deszczu i w czasie opadów śniegu. Nie tylko może rozpędzić się do 136 km/h i latać przy wietrze, wiejącym z prędkością do 60 kmh, ale przenosi również przyzwoitą kamerę.

Zastosowano w niej sensor o rozmiarze 1 / 2,3 cala i rozdzielczości 13 mpix. Obiektyw o jasności f/2,5 zapewnia 150-stopniowe pole widzenia, a kamera może rejestrować materiał wideo o rozdzielczości 4K przy 24 klatakch na sekundę. Obniżenie rozdzielczości do 1080p pozwala na uzyskanie 30 fps, a 720p – 60 fps.

Obraz

Dron posiada wbudowaną pamięć o pojemności 16 GB, którą można rozszerzyć za pomocą karty microSD o pojemności do 64 GB. Teal ma na pokładzie również gniazda USB (2×2.0 i 3.0, a także złącze HDMI.

Tegra TX1 na pokładzie

Co więcej, sterujący całością, wydajny układ Tegra TX1 i zastosowane oprogramowanie zapewniają spory potencjał modernizacyjny. Producent już teraz zapowiada stopniowe wprowadzanie nowych funkcji i modułów z wyposażeniem. Dzięki nim dron zyska m.in. możliwość rejestrowania obrazu w podczerwieni, ustalania pozycji na podstawie widzianego przez kamerę obrazu czy autonomicznego unikania przeszkód na trasie lotu.

Introducing Teal: World's Fastest Production Drone

Szybki krótkodystansowiec

Choć Teal oferuje wiele, nie ominęły go jednak wspomniane na początku kompromisy. Imponująca szybkość i układ, zapewniający dużą moc obliczeniową to spore wyzwanie dla akumulatora o pojemności zaledwie 1800 mAh.

Pozwala to na zaledwie 10 minut spokojnego lotu, a gdy rozpędzimy drona do maksymalnej prędkości, Teal utrzyma się w powietrzu zaledwie przez nieco ponad dwie minuty. W zestawie jest również drugi, pojemniejszy akumulator, ale możliwość 20-minutowego lotu jest w tym przypadku okupiona gorszymi osiągami.

Obraz

Warto przy tym podkreślić, że Teal jest dziełem pasjonata, George’a Matusa, który jako 18-latek, tuż po ukończeniu szkoły średniej rzucił dalszą edukację, by zająć się budową dronów.

Obecnie kieruje firmą, która pozyskała właśnie od inwestorów 2,8 mln dolarów na przekształcenie hobby nastolatka w dochodowy biznes. Wygląda na to, że George jest na dobrej drodze, a dostawy kosztujących 1300 dolarów dronów mają rozpocząć się przed końcem 2016 roku.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.