Tomografia komputerowa potraja ryzyko wystapienia raka u dzieci

Najnowsze badania sugerują, że ryzyko wystąpienia raka mózgu lub białaczki u dzieci wzrasta trzykrotnie, jeżeli miały one przeprowadzoną tomografię komputerową przed 15 rokiem życia.

Fot. wikipedia
Fot. wikipedia
Kamil Nowotnik

Najnowsze badania sugerują, że ryzyko wystąpienia raka mózgu lub białaczki u dzieci wzrasta trzykrotnie, jeżeli miały one przeprowadzoną tomografię komputerową przed 15 rokiem życia.

Nieinwazyjne badania diagnostyczne przeżyły swój rozkwit pod koniec ubiegłego wieku. To ważny element w walce z chorobą, szczególnie, gdy sondujemy mózg. Okazuje się jednak, że dzieci, u których przeprowadzono popularne badanie CT (computed tomography) w latach 1985-2002, dwa lub trzy razy, przed 15 rokiem życia, trzykrotnie częściej chorują na raka mózgu lub białaczkę. Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, nie liczyłbym też na jedno z cudownych lekarstw na raka.

Fot. wikpedia
Fot. wikpedia

Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle przestudiowali 180 000 przypadków by wysnuć te niepokojące wnioski. Pamiętajmy, że jeszcze do niedawna poziom promieniowania, używanego przy CT był 10 razy większy niż ma to miejsce przy standardowym prześwietleniu rengenowskim. Mamy rok 2012 i nowe urządzenia emitują z pewnością mniejsze dawki promieniowania, ale pomyślmy też ile takich nowych tomografów znajduje się w polskich szpitalach.

Badania naukowców z Newcastle są niezwykle cenne, ale nie dajmy się zwariować. Pamiętajmy o zagrożeniu, ale bójmy się, badań, których potrzebujemy. Raka może wywołać masa innych rzeczy.

Źródło: gizmodo.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.