Netgear X10 Nighthawk: najszybszy router na świecie stworzony dla streamingu 4K i VR

Netgear X10 Nighthawk: najszybszy router na świecie stworzony dla streamingu 4K i VR

Netgear X10 Nighthawk: najszybszy router na świecie stworzony dla streamingu 4K i VR
Jarosław Balcerzak
24.10.2016 08:03, aktualizacja: 10.03.2022 09:10

Popularność streamingu wideo w wysokiej rozdzielczości nie pozostała bez odzewu producentów. Propozycja Netgeara to router o najnowszych podzespołach i bezkompromisowych prędkościach transferu. Jak szybki jest nowy Nighthawk?

Router nowej generacji

Coraz rzadziej polegamy na danych gromadzonych na nośnikach, chętniej korzystając z chmury i strumieniując dane wprost z sieci. O zaś w przypadku rozdzielczości FullHD adekwatną technologią są dobrej klasy routery w technologii 802.11ac, VR i 4K osiągają o wiele większe rozmiary danych do transmisji. Nie robią one jednak wrażenia na nowym Netgearze Nighthawk.

Router o wymiarach 224 × 168 × 74 mm i wadze aż 1865 g wyposażono w cztery zaawansowane, aktywne anteny zewnętrzne. Na komplet złącz składa się 6 gigabitowych portów LAN (+1 WAN), 10 gigabitowy LAN SFP+ dla urządzeń NAS oraz dwa USB 3.0 na potrzeby pendrive’ów i dysków zewnętrznych.

398241189834600910

Bezkompromisowe prędkości transmisji

Nighthawk X10 dysponuje czterordzeniowym procesorem o taktowaniu 1.7 GHz, 1 GB pamięci DDR3 oraz 512 MB pamięci flash. Transfer WiFi odbywa się w standardzie zarówno 802.11ac jak 802.11ad, łącznie oferując prędkość transmisji nawet 7.2 Gb/s. Z kolei dwa spośród portów LAN wyposażono w funkcję agregacji, zwiększającą przepustowość transferu do pojedynczego urządzenia.

Wśród obsługiwanych technologii nie zabrakło wsparcia dla MU-MIMO, gwarantującego stabilne i szybkie przesyłanie danych przy wielu urządzeniach podłączonych jednocześnie. Zaimplementowano także technologię bezwarunkowego kształtowania wiązki, aktywną w dwóch zakresach pracy routera: 2.4 oraz 5 GHz.

Ciekawym rozwiązaniem jest także wbudowany serwer multimedialny Plex, zapewniający ułatwiony dostęp do plików multimedialnych na podłączonej pamięci masowej. Przez pierwsze trzy miesiące usługa jest darmowa, następnie będzie wymagać wykupu odpowiedniej subskrypcji. Również za darmo, ale już przez 6 miesięcy, nabywcy Nighthawka mogą korzystać z usługi Amazon Drive.

NETGEAR R9000 - Nighthawk® X10 – AD7200 Smart WiFi Router Product Tour

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/4]

Produkt dla zamożnych entuzjastów prędkości

Swoją premierą Netgear jednoznacznie daje do zrozumienia, że większe zapotrzebowanie na dane nie stanowi wyzwania dla producentów routerów i punktów dostępu. Nighthawk X10 zapewnia bezkompromisowe wartości transferu dla nawet najbardziej wymagających użytkowników sieci.

Sympatycy VR i streamingu 4K otrzymują więc wysokiej klasy urządzenie, które do w pełni płynnej pracy wymaga jedynie adekwatnego łącza. Dość kosztownego, choć wciąż w korzystniejszej cenie niż sprzedawany za 499.99 dol. Nighthawk X10. Premierę sklepową wyznaczono na 31 października.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)