Wyłączasz światło, wychodząc z pokoju? Sprawdzili, czy to ma sens

Wkrótce zwykłe żarówko mogą odejść w zapomnienie.
Wkrótce zwykłe żarówko mogą odejść w zapomnienie.
Źródło zdjęć: © Freepik | kukota ekaterina

10.06.2024 14:35, aktual.: 10.06.2024 15:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy warto wyłączać światło w pomieszczeniu? Część osób uważa, że należy gasić światło zawsze, gdy nie jest ono potrzebne. Inni natomiast - że w pewnych sytuacjach bardziej opłaca się pozostawić światło włączone. Jak jest naprawdę?

Wzrastające ceny prądu dotykają nas coraz bardziej. W poszukiwaniu metod oszczędności, warto zwrócić uwagę na kwestie oświetlenia. Tym bardziej że mit, który krąży od lat, może być zwodniczy. Dziennikarz Gadżetomanii Karol Kołtowski sprawdził, czy rzeczywiście należy zawsze gasić światło przy wychodzeniu z pokoju, a jeśli tak, kiedy warto to robić.

Co do zasady, oświetlenie powinno być wyłączane, gdy nie jest potrzebne. W ciągu dnia warto maksymalnie wykorzystywać naturalne światło słoneczne. Gdy jednak korzystamy z oświetlenia sztucznego, należy robić to rozsądnie, gasząc światło, gdy nie jest nam potrzebne. Istnieje jednak popularny mit, zgodnie z którym nie zawsze warto to robić.

Od lat wierzy się, że krótkie wyłączenie światła nie jest opłacalne i lepiej zostawić je włączone, gdy opuszczamy pomieszczenie "na chwilę". Ile jednak trwa chwila? Według jednych będą to dwie minuty, według innych - pięć, a jeszcze inni mówią nawet o kwadransie. To jednak nieprawda.

Temat ten został szczegółowo zbadany w programie "Pogromcy Mitów". Wyniki eksperymentu opisano na vanderbilt.edu. Badacze przetestowali pięć rodzajów oświetlenia:

  • tradycyjna żarówka 90 W,
  • świetlówka kompaktowa 10 W,
  • halogen 70 W,
  • LED 1 W,
  • świetlówka 10 W.

Kluczowym elementem badania było sprawdzenie, ile energii zużywa każde źródło światła podczas rozruchu i porównanie tej wartości z godzinowym zużyciem energii (przy mocy urządzenia pomnożonej przez godzinę, wyrażonym w watogodzinach - Wh).

Czy warto gasić światło? Testy mówią wprost

Eksperyment "Pogromców Mitów" przyniósł zaskakujące wyniki. Okazało się, że w niektórych przypadkach bardziej opłacalne jest wyłączenie światła już po mniej niż sekundzie. Oto szczegóły wyników:

  • tradycyjna żarówka - 0,36 sekundy,
  • świetlówka kompaktowa - 0,015 sekundy,
  • halogen - 0,51 sekundy,
  • LED - 1,28 sekundy,
  • świetlówka - 23,3 sekundy.

Zużycie energii to jednak nie wszystko. Ważna jest również trwałość żarówki, wyrażana nie tylko w godzinach, ale też w cyklach włączania i wyłączania. Należy pamiętać, że wyłączanie światła na kilka sekund może znacznie skrócić żywotność żarówki, co może spowodować dodatkowe koszty związane z jej wcześniejszą wymianą.

Z punktu widzenia energetycznego opłaca się jednak wyłączać większość rodzajów oświetlenia przy opuszczaniu pokoju. Wyjątkiem są klasyczne świetlówki, które świecą ponad 23 sekundy, zanim zużyją tyle energii, ile wymaga ich rozruch.

W praktyce jednak zaleca się unikanie wyłączania światła na kilka lub kilkanaście sekund. Jeśli natomiast opuszczamy pomieszczenie na kilka minut, wyłączenie światła może być opłacalne. Dotyczy to szczególnie źródeł LED, które są bardzo trwałe i odporne na częste włączanie i wyłączanie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)