Żelki z turbin wiatrowych? Naukowcy opracowali nowy materiał
Odnawialne źródła energii mają kilka wad, a jedną z nich są problemy związane z recyklingiem zużytych paneli fotowoltaicznych czy turbin wiatrowych. W przypadku tych ostatnich naukowcy mają rozwiązanie – nowy materiał, który pozwoli przetworzyć zużyte turbiny wiatrowe na... żelki.
24.08.2022 10:10
Tak, zwykłe żelki, jakie wszyscy znamy i kochamy. Nowy materiał można też wykorzystać do produkcji napojów izotonicznych, blatów kuchennych oraz futerałów na laptopy. Jak na razie badania są we wczesnej fazie, ale jeśli zakończą się sukcesem, to czeka nas prawdziwa kuchenna rewolucja. Jej przedsmak poczuli badacze, którzy zjedli żelki wyprodukowane z nowego materiału. Nie wiemy, czy smakowało, ale jak na razie naukowcy żyją i zapowiadają dalsze badania.
Żelki z turbin wiatrowych. Nowy materiał daje obiecujące rezultaty
Badania nad nowym materiałem prowadzi zespół badaczy z Michigan State University pod przewodnictwem Johna Dorgana. Wyniki ich prac zostaną zaprezentowane na jesiennym zjeździe American Chemical Society, czyli stowarzyszenia zrzeszającego naukowców związanych z chemią.
Substancja opracowana przez badaczy to tak naprawdę specjalny rodzaj elastycznej żywicy. Gdy turbina wiatrowa zostaje uszkodzona lub wymieniona, nowy materiał można rozpuścić, co pozwala na łatwe usunięcie włókien szklanych lub metalowych, z których wykonane są ostrza. To właśnie one stanowią największe wyzwanie dla naukowców – ze względu na skomplikowaną konstrukcje przetwarzanie ostrzy turbin wiatrowych na surowce wtórne jest zwyczajnie nieopłacalne.
Użycie nowego materiału opracowanego przez badaczy z MSU jako spoiwa pomoże "rozbić" ostrza turbiny na mniejsze, łatwe do przetworzenia kawałki. A z lepkiej masy, która powstanie po stopieniu żywicy można wykonać wspomniane już żelki... Albo kolejne turbiny wiatrowe.
Żywica to dopiero prototyp
Jak na razie naukowcy opracowali jedynie prototyp, a duży wpływ na dalsze prace wywrze nadchodząca prezentacja wynalazku przed American Chemical Society. Badacze zwracają też uwagę na kwestie ekonomiczne. Jeśli nowa żywica faktycznie ma być używana w fabrykach turbin wiatrowych, to trzeba będzie stworzyć technologię jej produkcji na skalę przemysłową. A to zajmie dużo cennego czasu.
Tomasz Bobusia, dziennikarz Gadżetomanii