Najdłużej świecąca żarówka na świecie. Centennial Light działa od 116 lat

Najdłużej świecąca żarówka na świecie. Centennial Light działa od 116 lat

Centennial Light - najdłużej działająca żarówka na świecie
Centennial Light - najdłużej działająca żarówka na świecie
Źródło zdjęć: © zrzut ekranu z transmisji online
Łukasz Michalik
25.03.2021 13:57, aktualizacja: 06.03.2024 22:20

Planowane starzenie produktów nie zawsze było dominującym na rynku trendem. Przed laty niektóre urządzenia i przedmioty produkowano tak, by trwały i działały bez uszkodzeń. Dobitnym przykładem takiego podejścia jest Centennial Light – najdłużej działająca żarówka świata.

Centennial Light wygląda niepozornie. Lekko zmatowiała, szklana bańka z żarnikiem, emitującym przyjemne dla oka, niezbyt silne, żółtawe światło.

Ten niepozorny przedmiot jest jednak wspaniałym zabytkiem techniki. To Centennial Light, czyli 4-watowa żarówka wyprodukowana w 1890 roku przez firmę Shelby Electric. Zastosowano w niej żarnik z włókna węglowego i ręcznie dmuchaną bańkę.

Producent żarówki od dawna nie istnieje, ale jego dzieło uporczywie działa. Żarówka została wkręcona w obudowę 15 lat po wyprodukowaniu i rozświetla mrok w remizie strażackiej na 4550 East Avenue w kalifornijskim Livermore.

Najstarsza żarówka świata

Odkąd w latach 70. Centennial Light stała się sławna, przyciąga uwagę mediów, Księgi Rekordów Guinnessa, a także licznych zwiedzających, którzy na własne oczy chcą ujrzeć żarówkowego Matuzalema.

Centennial Light z kamerą służącą do transmisji online
Centennial Light z kamerą służącą do transmisji online© Centennialbulb.org

Dla wszystkich, którzy nie mają w najbliższym czasie w planie podróży do Kalifornii, pozostaje trwająca nieustannie transmisja online, gdzie na żywo możemy spojrzeć na świecącą żarówkę. Niby mało ekscytujące, a takie wspaniałe!

Warto przy tym zauważyć, że choć żarówka świeci, pojawiające się gdzieniegdzie informacje o nieprzerwanym świeceniu nie są w pełni ścisłe. Nie wiadomo dokładnie, jak intensywnie była eksploatowana żarówka przez pierwszych 70 lat swojego istnienia.

Wiadomo, że – zanim trafiła do remizy – była używana w co najmniej trzech innych miejscach, więc musiała być odłączana co najmniej na czas przenosin.

Centennial Light w remizie strażackiej
Centennial Light w remizie strażackiej© Centennialbulb.org

Centennial Light kontra planowe starzenie

W czasach, gdy żarówka Centennial Light była już sławna, odnotowano tylko jeden przestój w działaniu. Była to 10-minutowa przerwa, spowodowana pożarem remizy i wynikającą z niego przerwą w dostawie prądu. Mimo tych zastrzeżeń długowieczność Centennial Light imponuje i wystawia wspaniałe świadectwo jej twórcom.

Jak możemy się przekonać, przed laty niektóre konsumenckie przedmioty i mechanizmy projektowano i wykonywano tak, by nie bały się czasu. Przykładem takiego podejścia jest choćby ponad 100-letnia, ciągle działająca hydroelektrownia, najstarszy okręt rosyjskiej floty czy amerykańskie, 70-letnie latające cysterny, którym niestraszny wiek emerytalny.

W epoce planowanego starzenia produktów możemy tylko westchnąć z zachwytem.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)