Już nie "suszarka". Dzięki dronom będzie bezpieczniej na drogach
ADAM BEDNAREK • 2 miesiące temu • 12 komentarzyPo raz pierwszy polscy policjanci mogli liczyć na wsparcie z nieba. I to dosłownie. Służby z drogówki patrolowali tereny również za pomocą dronów.

W piątek policjanci przez cały dzień ujawnili blisko 1000 wykroczeń, które miały wpływ na bezpieczeństwo pieszych — czytamy na stronie policji. To efekt ogólnopolskiej akcji "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, w ramach której wzięło udział blisko 190 policjantów ruchu drogowego, w tym z grupy SPEED.
Działanie sprawiło, że większym niż zwykle nadzorem zostały objęte odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe. Mowa tu nie tylko o wysłaniu na patrol większej liczby policjantów. Po raz pierwszy drogówka mogła liczyć na wsparcie dronów.
I te szybko udowodniły, że są potrzebne, by móc wyłapywać niebezpiecznych kierowców.
Jak czytamy na stronie policji:
Zobacz również: John Deere - kosiarka samojezdna. Marzenie każdego mężczyzny
Kamery [drona] zarejestrowały chociażby niebezpieczny manewr kierowcy hondy w rejonie przejścia dla pieszych na ulicy Piastowskiej w Białymstoku. 75-latek wyprzedzał lewym pasem ciąg pojazdów, które zatrzymywały się przed przejściem, aby ustąpić pierwszeństwa pieszym. Chwilę później mężczyzna został zatrzymany przez policjantów ze Speedu. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie 75-latek został ukarany mandatem karnym. Czytaj więcej
Mimo że drogówka otwiera się dopiero na drony, to niektóre służby już wcześniej korzystały z ich wsparcia. Choćby PKP Cargo, które na tyle było zadowolone z działań technologii, że zainwestowały w nową flotę - w tym polskiego drona "Bielika".
Z jakiego drona korzysta policja?
Bezzałogowe statki powietrzne są wyposażone w kamerę ze stabilizowaną głowicą optoelektroniczną z zoomem optycznym i cyfrowym. Pozwoli to w ramach codziennej służby na rejestrowanie zachowań uczestników ruchu drogowego, a tym samym na ujawnianie wykroczeń w ruchu drogowym m. in. wyprzedzanie na skrzyżowaniu, przejściu dla pieszych, niestosowania się kierujących do sygnalizacji świetlnej. Z uwagi na wyposażenie w kamerę i pozycjonowanie w przestrzeni mogą również służyć do wykonywania zdjęć sytuacyjnych na miejscu zdarzenia drogowego .
Insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji, w listopadowej rozmowie z serwisem WP Autokult
Drony trafiły do policji jesienią ubiegłego roku. Wówczas liczono, że sprzęt m.in. umożliwi ukaranie kierowców korzystających podczas jazdy z trzymanego w dłoni telefonu czy podróżnych, którzy nie zapinają pasów. Wystarczy, że będzie filmował jazdę z odpowiedniego kąta.
Polecane przez autora:
- Huawei wyprzedził Apple. Właśnie zaczynają sprzedawać elektryczny samochód w Chinach
- Jak skutecznie układać naczynia w zmywarce? Samsung podaje najrozsądniejsze rozwiązania
- Inteligentne liczniki w prawie każdym polskim domu. Czy to się opłaca? Przykład Wrocławia pokazuje, że tak
Ten artykuł ma 12 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze