Już nie "suszarka". Dzięki dronom będzie bezpieczniej na drogach

Po raz pierwszy polscy policjanci mogli liczyć na wsparcie z nieba. I to dosłownie. Służby z drogówki patrolowali tereny również za pomocą dronów.

Już nie "suszarka". Dzięki dronom będzie bezpieczniej na drogach
Adam Bednarek

02.03.2021 | aktual.: 08.03.2022 14:16

W piątek policjanci przez cały dzień ujawnili blisko 1000 wykroczeń, które miały wpływ na bezpieczeństwo pieszych - czytamy na stronie policji. To efekt ogólnopolskiej akcji "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, w ramach której wzięło udział blisko 190 policjantów ruchu drogowego, w tym z grupy SPEED.

Działanie sprawiło, że większym niż zwykle nadzorem zostały objęte odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe. Mowa tu nie tylko o wysłaniu na patrol większej liczby policjantów. Po raz pierwszy drogówka mogła liczyć na wsparcie dronów.

I te szybko udowodniły, że są potrzebne, by móc wyłapywać niebezpiecznych kierowców.

Jak czytamy na stronie policji:

Kamery [drona] zarejestrowały chociażby niebezpieczny manewr kierowcy hondy w rejonie przejścia dla pieszych na ulicy Piastowskiej w Białymstoku. 75-latek wyprzedzał lewym pasem ciąg pojazdów, które zatrzymywały się przed przejściem, aby ustąpić pierwszeństwa pieszym. Chwilę później mężczyzna został zatrzymany przez policjantów ze Speedu. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie 75-latek został ukarany mandatem karnym.

Mimo że drogówka otwiera się dopiero na drony, to niektóre służby już wcześniej korzystały z ich wsparcia. Choćby PKP Cargo, które na tyle było zadowolone z działań technologii, że zainwestowały w nową flotę - w tym polskiego drona "Bielika".

Z jakiego drona korzysta policja?

Bezzałogowe statki powietrzne są wyposażone w kamerę ze stabilizowaną głowicą optoelektroniczną z zoomem optycznym i cyfrowym. Pozwoli to w ramach codziennej służby na rejestrowanie zachowań uczestników ruchu drogowego, a tym samym na ujawnianie wykroczeń w ruchu drogowym m. in. wyprzedzanie na skrzyżowaniu, przejściu dla pieszych, niestosowania się kierujących do sygnalizacji świetlnej. Z uwagi na wyposażenie w kamerę i pozycjonowanie w przestrzeni mogą również służyć do wykonywania zdjęć sytuacyjnych na miejscu zdarzenia drogowego .

Drony trafiły do policji jesienią ubiegłego roku. Wówczas liczono, że sprzęt m.in. umożliwi ukaranie kierowców korzystających podczas jazdy z trzymanego w dłoni telefonu czy podróżnych, którzy nie zapinają pasów. Wystarczy, że będzie filmował jazdę z odpowiedniego kąta.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.