Czas ładowania baterii w telefonie. Co ma największy wpływ?
Jak wpływa moc ładowarki na czas ładowania baterii w smartfonie? Odpowiedź brzmi: istotnie, ale nie tylko ona odgrywa rolę w tym procesie. W tym artykule przeanalizujemy, jaką funkcję pełni moc ładowarki przy ładowaniu telefonu, i jakiej mocy potrzebujemy, aby zapewnić szybkie ładowanie.
Współcześnie producenci elektroniki coraz częściej implementują w urządzeniach funkcję szybkiego ładowania. Jest to szczególnie użyteczne w urządzeniach, które wymagają częstego ładowania, takich jak smartfony. Wielu z nas na pewno zna sytuację, gdy trzeba szybko wyjść z domu, a bateria w telefonie jest prawie rozładowana. W takich momentach funkcja szybkiego ładowania pokazuje, jak bardzo jest przydatna. Poniżej wyjaśniamy, jak moc ładowania wpływa na czas ładowania baterii w telefonie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
HUAWEI MatePad Pro 13.2" PaperMatte Edition zachwyca możliwościami
Moc ładowania baterii - od czego zależy?
Moc ładowania smartfonów zależy od wykorzystanej technologii i standardu USB. Aby lepiej zrozumieć ten proces, musimy przyjrzeć się mocy ładowania, wyrażanej w watach (W). W uproszczeniu oznacza to ilość energii, jaką możemy dostarczyć do urządzenia.
Najczęściej ładowanie smartfonów odbywa się przez kabel USB. Początkowe standardy przewidywały moc ładowania wynoszącą 2,5W, co pozwalało naładować baterię w 2-3 godziny. Wtedy jednak baterie były zdecydowanie mniejsze.
Wejście standardu USB 3.0 zwiększyło moc ładowania do 4,5 W. Obecnie nawet podstawowe ładowarki USB oferują moc ładowania 10 W, dając napięcie 5 V i natężenie 2 A. Dziś trudno znaleźć smartfon, który nie mógłby się ładować z taką mocą.