Droga fotowoltaiczna. Holendrzy ruszają z budową
27.05.2023 10:51, aktual.: 24.10.2023 14:12
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W Holandii powstanie fotowoltaiczna droga dla rowerów. W prowincji Barbancja Północna rozpoczyna się budowa 500-metrowego odcinka drogi solarnej, która będzie testowana w najbliższych latach. Podobne rozwiązania powstają też w innych krajach, m.in. w Niemczech.
Holandia, jako kraj o niewielkiej powierzchni, szuka sposobów na rozwój odnawialnych źródeł energii bez poświęcania dużej ilości terenu. Jednym z pomysłów, który może pozwolić na rozwój fotowoltaiki, są drogi i chodniki solarne.
W Barbancji Północnej, wzdłuż drogi N285 niedaleko miejscowości Wagenberg na północ od Bredy powstanie 500-metrowa ścieżka rowerowa. Do jej budowy wykorzystanych zostanie ok. 600 modułów fotowoltaicznych. System ten ma być zintegrowany z wierzchnią warstwą asfaltu. Z informacji przekazanych przez dziennikarzy pv magazine wynika, że nowa droga dla rowerów to projekt pilotażowy, którego testy potrwają pięć lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według przedstawicieli władz prowincji projekt ten ma na celu przede wszystkim zdobycie większego doświadczenia w budowaniu tego rodzaju infrastruktury. Zaznaczono, że podobne drogi powstały już wzdłuż tras N395 i N324 w Barbancji Północnej.
Pięcioletnie testy mają pozwolić ekspertom przede wszystkim na ocenę odporności modułów fotowoltaicznych na naprężenia mechaniczne wywoływane obecnością pieszych i rowerzystów. Zgromadzone informacje będą też obejmować koszty utrzymania infrastruktury, a przede wszystkim wydajność energetyczną systemu fotowoltaicznego.
Barbancja Północna to nie jedyna prowincja, która inwestuje w drogi fotowoltaiczne. W 2021 r. podobne rozwiązanie budowano w okolicy Utrechtu. Natomiast w Groningen zainstalowano chodnik fotowoltaiczny. Niemcy z kolei wykorzystują panele jako zadaszenie drogi dla rowerów.
Budowa drogi rowerowej w okolicy miejscowości Wagenberg to część większego projektu o nazwie "Zon op Infra". To plan holenderskiego rządu, który ma na celu testowanie rentowności produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki przy użyciu infrastruktury drogowej. Projekt ten zakłada m.in. budowę instalacji fotowoltaicznych wzdłuż autostrad i na ekranach akustycznych. Wszystko to w celu możliwie efektywnego wykorzystania terenu pod kątem generacji energii elektrycznej.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii