Elastyczny robot gąsienica RCTR pokonuje różne przeszkody. To dzieło naukowców z Izraela

RCTR to robot będący jedną wielką elastyczną gąsienicą
RCTR to robot będący jedną wielką elastyczną gąsienicą
Źródło zdjęć: © zarrouk lab @ YouTube
Jan Domański

11.02.2020 17:46, aktual.: 09.03.2022 08:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tal Kislassi i David Zarrouk z Uniwersytetu Ben Guriona w Izraelu opracowali robota RCTR (Reconfigurable Continuous Track Robot), który wygląda jak jedna wielka i elastyczna czołgowa gąsienica. Ma niezłe właściwości terenowe.

RCTR składa się głównie z okalającej go gąsienicy i swoistego kręgosłupa, którzy może się wyginać i zostać zablokowany w danej pozycji. Kolejne elastyczne ogniwa również są wyposażone w sworznie blokujące. RCTR może poruszać się po przeszkodach w trybie sztywnym (jak tradycyjny czołg) lub "miękkim", w którym gąsienice wpadają gładko w wyboje. Przód może się też wyginać i np. sięgnąć do półki występującej wyżej na trasie robota.

Świetnie widać to na pokazowym materiale wideo, który został nagrany, najpierw pokazując daną przeszkodę w symulacji komputerowej, a później już na żywo przy udziale robota. Nawet po usztywnieniu danych ogniw (mogą przybierać kąt 0 lub 20 stopni pomiędzy sobą) nie ma problemu z dalszym ich zaginaniem się, kiedy przechodzą na tył i górę konstrukcji. Wtedy mechaniczny element uwalnia poszczególne ogniwa i są znowu luźne.

Minimally actuated Reconfigurable Continuous Track Robot

Jego ruch, mimo że typowo sztuczny i w zasadzie bliższy do czołgu, może przywodzić na myśl pełzającą gąsienicę czy innego podłużnego owada. Ciekawe są możliwości zastosowania takiego systemu poruszania się. Z pewnością mógłby się sprawdzić w niebezpiecznym terenie, przeciskając się np. pomiędzy gruzami zawalonego budynku w poszukiwaniu ocalałych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)