Energia słoneczna bez Słońca? To urządzenie zbiera ją w nocy

Czy energia słoneczna może być dostępna także po zmroku? Australijscy naukowcy udowadniają, że to możliwe. Opracowali innowacyjne urządzenie, które umożliwia zbieranie energii nawet w nocy, otwierając nowe możliwości dla sektora odnawialnych źródeł energii.

Czy można pozyskać energię słoneczną w nocy?
Czy można pozyskać energię słoneczną w nocy?
Źródło zdjęć: © Pixabay | LIFE_DRIVER

Energia słoneczna kojarzy się z dniem i intensywnym światłem słonecznym, ale naukowcy z University of New South Wales (UNSW) pokazują, że to nie jedyna pora, w której możemy ją wykorzystywać. Dzięki przełomowemu urządzeniu, które wykorzystuje promieniowanie podczerwone, możliwe jest generowanie energii elektrycznej także w nocy. Ten nowatorski wynalazek, który w ciągu kilku lat może trafić na rynek, może zrewolucjonizować sposób, w jaki zasilamy nasze domy i urządzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić smartwatch Huawei Watch GT 4?

Innowacyjne urządzenie australijskich naukowców

Australijscy naukowcy z University of New South Wales (UNSW) w Sydney dokonali przełomu w dziedzinie pozyskiwania energii odnawialnej. Opracowali nowatorskie urządzenie, które umożliwia generowanie energii elektrycznej z ciepła, jakie opuszcza Ziemię po zmroku. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu technologii termoradiacyjnej, która przekształca promieniowanie podczerwone emitowane przez Ziemię w energię elektryczną. Choć pomysł pozyskiwania energii słonecznej w nocy może wydawać się niemożliwy, to właśnie ta różnica temperatur między powierzchnią naszej planety a kosmosem pozwala na efektywne wykorzystanie tego zjawiska.

Naukowcy są pewni, że urządzenie ma szansę zrewolucjonizować sektor energetyczny, umożliwiając korzystanie z energii słonecznej nie tylko w ciągu dnia, ale także nocą. Zespół badawczy już teraz przewiduje szerokie zastosowanie tego rozwiązania, od zasilania drobnych urządzeń elektronicznych, takich jak zegarki, po komercjalizację w ciągu najbliższych pięciu lat.

Jak pozyskać energię słoneczną w nocy?

Pozyskiwanie energii słonecznej w nocy stało się możliwe dzięki wykorzystaniu technologii diod termoradiacyjnych. Podobnie jak tradycyjne ogniwa fotowoltaiczne zbierają energię słoneczną w ciągu dnia, diody te działają na odwrotnej zasadzie — emitują promieniowanie podczerwone, które jest absorbowane przez chłodniejsze otoczenie, takie jak kosmos. W ten sposób różnica temperatur między Ziemią a kosmiczną próżnią jest kluczowa dla generowania energii.

Dioda termoradiacyjna umożliwi pozysk energii
Dioda termoradiacyjna umożliwi pozysk energii© UNSW Sydney | UNSW Sydney

Urządzenie stworzone przez naukowców z UNSW wykorzystuje materiały półprzewodnikowe, podobne do tych, które stosowane są w goglach noktowizyjnych. Choć obecna wydajność tej technologii jest jeszcze niewielka, badania pokazują, że może ona z powodzeniem zasilać niewielkie urządzenia elektroniczne, takie jak sieci Wi-Fi czy małe urządzenia domowe w ciągu nocy. Według badaczy, rozwój tej technologii może prowadzić do komercjalizacji w ciągu kilku lat, co oznacza, że nasze domy mogą być zasilane odnawialną energią 24 godziny na dobę, niezależnie od pogody czy pory dnia.

fotowoltaikagoesgreenpozyskiwanie energii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.