Fotowoltaika a wiatr. Ile wytrzymają panele fotowoltaiczne?
Fotowoltaika słabo pracuje zimą. Ważne jest jednak, by dotrwała do wiosny. Silne wichury nad Polską mogą martwić właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Jak silny wiatr wytrzymają panele fotowoltaiczne?
19.02.2022 | aktual.: 19.02.2022 12:43
Fotowoltaika a wiatr - wielu właścicieli instalacji zastanawia się pewnie, jak silne podmuchy wiatru wytrzymają ich panele fotowoltaiczne. Tegoroczna zima jest bardzo wietrzna, z czego cieszyć może się branża energetyki wietrznej. W styczniu padł rekord produkcji z elektrowni wiatrowych, który został pobity w lutym.
Mniej powodów do zadowolenia mogą mieć właściciele instalacji fotowoltaicznych. Panele o dużej powierzchni łączą się w sporych rozmiarów płaszczyzny - instalacja o mocy 10 kWp to ponad 45 metrów kwadratowych. Mimo zachowania około dwóch centymetrów dystansu między kolejnymi modułami, siła, z którą wiatr działa na panele, może być znacząca.
Wytrzymałość fotowoltaiki na wiatr
Wytrzymałość urządzeń składających się na instalację fotowoltaiczną określono w normie IEC 61730-2. Określa ona, że panele fotowoltaiczne muszą wytrzymać co najmniej 2400 Pa (paskali) siły ssącej wiatru. Oznacza to wytrzymałość na wiatr o prędkości około 130 kilometrów na godzinę.
Fotowoltaika jest więc całkiem wytrzymała pod tym względem. Według informacji z serwisu Windy.com w dniu 19 lutego 2022 roku najsilniejszy wiatr będzie wiał z prędkością około 60 kilometrów na godzinę w porywach do nieco ponad 100 kilometrów na godzinę. Jest to więc prędkość, przy której panele fotowoltaiczne nie powinny ulec uszkodzeniu.
Trzeba jednak pamiętać, że wiele zależy od jakości montażu, a także warunków lokalnych. Na silne podmuchy wpływać może na przykład lokalna architektura, trzeba więc brać pod uwagę, że na naszym podwórku wiatr może być mocniejszy, niż mówią o tym prognozy pogody.
Jak zapobiegać uszkodzeniu paneli przez wiatr?
Trudno wskazać metodę, która uchroniłaby instalację fotowoltaiczną przed wiatrem. Najprostszą zasadą wydaje się zachowanie określonych odstępów od krawędzi dachu - minimalizuje to ryzyko uszkodzenia instalacji przez silne podmuchy.