Holovect: pierwszy na świecie komputerowy wyświetlacz holograficzny

Rzeczywistość znana z kina science fiction coraz częściej gości na prezentacjach nowych produktów. Na Kickstarterze sukcesem zakończyła się właśnie zbiórka na wyświetlacz holograficzny. Jak skomplikowane obiekty potrafi generować?

Holovect: pierwszy na świecie komputerowy wyświetlacz holograficzny
Jarosław Balcerzak

Dwa poziomy złożoności obiektów

Wynalazcą Holovecta jest Jamie Ruiz Avila, który społeczności Kickstartera zaproponował go w dwóch wersjach: MkII oraz MkII+. Pierwsza z nich umożliwia wyświetlenie maksymalnie 100-wektorowych obiektów zielonym laserem, podczas gdy druga dokonuje tego już w palecie RGB, a wektorów może być nawet 200. Dane możemy dostarczyć bezprzewodowo lub poprzez nośnik USB.

Pierwsze na świecie urządzenie tego typu składa się z dwóch zasadniczych części: modułu emitującego promień lasera oraz dedykowanej podstawy. Wygenerowany w trójwymiarze obiekt porusza się z częstotliwością 50 (MkII) lub 60 (MkII+) razy na sekundę. Tak dynamicznie przemieszczający się promień skutecznie tworzy więc iluzję linii ciągłych.

Obraz

Laser okiełznany powietrzem

Uzyskanie tak intrygującego efektu okazało się możliwe dzięki zastosowaniu pomysłowo skonstruowanej podstawy. Za sprawą odpowiednich zmian temperatury i ciśnienia modyfikuje ona znajdujące się nad nią powietrze, zmieniając w ten sposób bezwzględny współczynnik załamania. Promień lasera może się w nim następnie odbić, załamać bądź rozproszyć.

Utworzony w ten sposób holograficzny obiekt nie może przekroczyć rozmiaru 12 × 12 × 12 cm – to największa przestrzeń, na jakiej Holovect potrafi w pełni kontrolować właściwości powierza. Całkiem zresztą spora, zważywszy na fakt że to pierwszy komercyjnie dostępny wyświetlacz rysujący światłem trójwymiarowe obiekty w powietrzu.

Obraz

Wszechstronna użyteczność holografii

Wśród zastosowań technologii twórca wymienia m.in. wizualizację modeli CAD na etapie poprzedzającym druk 3D, wyświetlanie skanów 3D, obrazowania tomografii, a także edukację czy reklamę. Trudno się nie zgodzić - zapotrzebowanie na przestrzenną wizualizację rzeczywiście deklaruje ogromna ilość dziedzin.

Crowdfunding już się zakończył, a wspierający za ok. miesiąc będą cieszyli się własnymi holograficznymi obiektami. Warto wspomnieć, że produktowi towarzyszy także pakiet SDK dla zaawansowanych użytkowników. Koszt Holovecta wyniósł 899 (MkII) oraz 1800 dol (MkII+) i sądząc po odzewie społeczności, nie okazał się wygórowany – kampania zakończyła się wynikiem 159%.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.