Inteligentne okna przyniosą oszczędności. Tańsze ogrzewanie

Badacze z Holandii opracowali inteligentne okna solarne, które mogą przynieść spore oszczędności na ogrzewaniu. W niektórych przypadkach mogą zaoszczędzić nawet 30 procent energii.

Inteligentne okna z Holandii
Inteligentne okna z Holandii
Źródło zdjęć: © TNO

Inteligentne okna mogą przynieść spore oszczędności na ogrzewaniu. Grupa badaczy z Holenderskiej Organizacji Zastosowań Nauki (TNO) opracowała specjalne okna, które blokuje ciepło. Dzięki temu budynki latem się nie nagrzewają, a zimą - nie wychładzają.

Technologia inteligentnych okien przeciwsłonecznych bazuje na szkle termochromowym. Dzięki niemu szyby mogą redukować przepuszczalność ciepła, gdy zmienia się temperatura. Istotną zaletą holenderskich okien jest to, że w parze z ograniczeniem przepuszczanego ciepła nie idzie ściemnianie okien. Wynika to z faktu, że działają one tylko dla podczerwonego spektrum światła słonecznego.

W celu osiągnięcia takiego efektu naukowcy zastosowali dwutlenek wanadu (VO2) jako materiału funkcjonalnego w powłoce polimerowej. Jak czytamy w PV Magazine, zdecydowano się na taki ruch, ponieważ związek ten zmienia swoją strukturę krystaliczną i właściwości optyczne wraz ze wzrostem temperatury.

Fakt, że okna nie przepuszczają ciepła do budynku, gdy na zewnątrz jest ciepło, pozwala na zredukowanie energii zużywanej na klimatyzację latem. Zimą natomiast okna pomagają redukować wydatki na ogrzewanie.

Twórcy twierdzą, że w przypadku pomieszczeń z dużymi oknami możliwe jest zredukowanie zapotrzebowania na energię nawet o 30 procent. W typowych domach jednorodzinnych, bliźniakach, czy szeregowcach, rachunki można obniżyć o około osiem procent.

Rozwiązanie to wcale nie jest bardzo kosztowne. W porównaniu do typowych okien niskoemisyjnych szyby opracowane w Holandii są droższe o około 6-7 euro na metr kwadratowy. Fakt ten sprawia, że inwestycja w inteligentne okna może zwrócić się bardzo szybko. Zdaniem badaczy zajmie to około siedmiu lat.

W rozmowie z PV Magazine Paskal Buskens, naukowiec, powiedział, że technologię tę można by połączyć z szybami generującymi prąd. To jednak wymagałoby synchronizacje, aby materiał termochromowy nie blokował fal używanych przez fotowoltaikę.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (12)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.