Laptop dla kobiety - jaki wybrać?

Już za kilkanaście dni Walentynki, a za nieco ponad miesiąc Dzień Kobiet, zatem najwyższy czas rozejrzeć się za upominkami. Czy komputer przenośny to dobry prezent dla tej jedynej? Oczywiście, o ile wybierze się go z głową.

Laptop jako prezent dla kobiety? Tak! (fot. na lic. CC; Flickr.com/by Helga Weber)
Laptop jako prezent dla kobiety? Tak! (fot. na lic. CC; Flickr.com/by Helga Weber)
Jacek Klimkowicz

03.02.2012 | aktual.: 10.03.2022 16:31

Już za kilkanaście dni Walentynki, a za nieco ponad miesiąc Dzień Kobiet, zatem najwyższy czas rozejrzeć się za upominkami. Czy komputer przenośny to dobry prezent dla tej jedynej? Oczywiście, o ile wybierze się go z głową.

Czym kierować się wybierając laptop dla kobiety?

Kobieta pracująca (fot. na lic. CC; Flickr.com/by liquene)
Kobieta pracująca (fot. na lic. CC; Flickr.com/by liquene)

Poza tym nawet, jeśli komputer będzie używany wyłącznie w domu, to w dalszym ciągu wskazane jest, by dał się łatwo przenosić i zajmował możliwie niewiele miejsca, a także nie nagrzewał się nadmiernie, nie hałasował (wywołując bóle głowy ;)) i w miarę długo działał na akumulatorze. Możliwość komfortowego używania laptopa dowolnym miejscu (np. w łóżku, wygodnym fotelu czy w trakcie podróży) z pewnością zostanie doceniona.

Istotny dla płci pięknej (w miażdżącej większości przypadków) jest również design. Kanciasty kloc o nudnej, niczym nie wyróżniającej się stylistyce, raczej nie jest najlepszym wyborem na prezent. Należy się nieco wysilić i poszukać maszyny, która zachwyci wybrankę swym wzornictwem i będzie pasować do jej wizerunku. Warto przy okazji rozejrzeć się za pasującym do danego modelu etui bądź torbą.

Oczywiście obudowa powinna być solidna i dobrze spasowana. Natomiast parametry i wyposażenie laptopa powinny uwzględniać potrzeby obdarowywanej kobiety. Jeśli będzie on wykorzystywany głównie słuchania muzyki czy Facebooka, to na pewno nie potrzebny będzie Core i7 z 8 GB RAMu. Natomiast gdy wybranka np. często wrzuca filmiki na smartfona uprzednio je konwertując, pracuje z grafiką czy gra, warto wybrać nieco mocniejszą konfigurację.

I na koniec kilka uwag. Po pierwsze na kobiecie nie wolno oszczędzać ;). Po drugie prezent, niezależnie od tego, ile kosztuje, to tylko miły dodatek, który nie jest najważniejszy.

Laptop dla kobiety – typy gadżetomaniaka

Sony VAIO Y
Sony VAIO Y

Dla aktywnej kobiety, która nie potrzebuje dużej mocy obliczeniowej, lecz ceni sobie stylowy wygląd, dobrym wyborem będzie minilaptop Sony VAIO Y. Jest on dostępny w wielu soczystych kolorach i nie kosztuje majątku, bowiem wersję z APU AMD E-450, 6 GB RAMu i 500 GB dyskiem można kupić za około 1800 .

Maluch Sony odznacza się praktycznym, matowym wykończeniem, wysoką kulturą pracy, niskimi temperaturami roboczymi i pozwala na ok. 4,5 godziny przeglądania stron internetowych (via WiFi) na jednym ładowaniu.

Samsung 900X1B

Mniejszy brat testowanego przez nas Samsunga 900X3A kosztuje około 4000 zł. To dużo, ale w zamian możemy podarować sprzęt, który sprawdzi się zarówno w domu jak i w podróży. Dzięki wydajnemu CPU Intel Core, szybkiemu dyskowi SSD, podświetlanej klawiaturze i matowej matrycy (11,6”, HD) subnotebook pozwala na wydajną i komfortową pracę w każdym miejscu.

Warto nadmienić, że Samsung 900X1B waży zaledwie 1,1 kg, ma 16 mm grubości i pozwala średnio na około 5,5 godziny pracy z dala od gniazdka z prądem. Można go zatem upchnąć niemal wszędzie, a zasilacz zostawić w domu. Reasumując kobieta, która otrzyma go jako prezent, z pewnością nie będzie miała powodów do narzekań.

Toshiba Portégé Z830

Toshiba Portégé Z830 to bez wątpienia jeden z najciekawszych ultrabooków. Wyposażony w matowy ekran o przekątnej 13,3” waży zaledwie 1,1 kg, czyli sporo mniej niż konkurenci. Na dodatek ma sporo portów peryferyjnych (2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, HDMI), czytnik kart pamięci i podświetlaną klawiaturę. Jest także wersja z wbudowanym modemem 3G.

Solidna obudowa nie działa niczym magnes na odciski palców i ma zaledwie 15,9 mm grubości. Bardzo sprawne działanie gwarantują CPU Intel Core drugiej generacji i dysk SSD. Blisko 5 godzin pracy na wbudowanym akumulatorze można uznać za dobry wynik. Ceny Portégé Z830 w Polsce oscylują w okolicach 4500 .

Asus Zenbook UX31E

Podczas poszukiwań warto zwrócić uwagę także na Zenbooka UX31E z 13,3” panelem HD+. Wygląda on naprawdę świetnie, a do tego oferuje wysoką wydajność, nie hałasuje (w przeciwieństwie do testowanego przez nas UX21E, który potrafi zawyć i nieźle się nagrzać) i długo działa na baterii.

Ultrabook waży ok. 1,4 kg, a grubość jego obudowy waha się od imponujących 3 mm do 17 mm w najgrubszym miejscu. Całość robi nie mniejsze wrażenie niż ceny, które zaczynają się grubo powyżej 4000 . Jeśli jednak możemy sobie pozwolić na taki prezent, na pewno nie można przejść obok niego obojętnie.

Sony VAIO CA

Wśród propozycji nie mogło zabraknąć 14-calowego Sony VAIO CA. Nie jest on tak lekki i mały jak modele wymienione powyżej, jednak ma w sobie to „coś” i kosztuje zdecydowanie mniej niż wymienione ultrabooki. Ciekawy design i żywa kolorystyka to tylko dwie z jego licznych zalet.

Będąc przy tych ostatnich nie można nie wspomnieć o wysokiej kulturze pracy, niskiej ciepłocie obudowy, dobrej wydajności, znakomitych przebiegach na akumulatorze i solidnej obudowie. Niezdecydowanych zapraszam do lektury recenzji: część 1., część 2..

Lenovo IdeaPad Z370

Trzynastka chińskiego producenta nie jest może tak smukła (~3 cm) i lekka (1,77 kg) jak by się chciało, ale może się podobać i, co dla wielu istotne, ma na pokładzie napęd optyczny. Do tego jest solidna i nie kosztuje zbyt wiele, bowiem ceny zaczynają się już od około 2300 . Można wybierać spośród kilku intensywnych kolorów obudowy, które powinny przypaść do gustu przynajmniej niektórym przedstawicielkom płci pięknej.

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.