Maska Incognito oszukuje algorytmy rozpoznawania twarzy. To dzieło polskiej projektantki

Sztuka w służbie prywatności! Dzieło polskiej projektantki to połączenie kunsztownej ozdoby z przedmiotem, który dba o naszą anonimowość. Zaprojektowana przez Ewę Nowak maska potrafi oszukać algorytmy rozpoznawania twarzy, stosowane przez Facebooka.

Maska Incognito
Maska Incognito
Źródło zdjęć: © Ewa Nowak, NOMA Studio
Łukasz Michalik

05.09.2019 | aktual.: 09.03.2022 08:57

Jak ochronić się przed powszechną inwigilacją? Maska opracowana przez polską projektantkę, Ewę Nowak, to pomysł na funkcjonalną biżuterię. Kształt uformowany z mosiądzu to wyszukana ozdoba, a zarazem prosty sposób na odrobinę prywatności. Wystarczy ją założyć.

Zastosowana forma nie jest przypadkowa – to efekt badań i prób, związanych z algorytmami rozpoznawania twarzy. W rezultacie po założeniu maski, choć nasza twarz jest ciągle widoczna i rozpoznawalna dla ludzi, stajemy się anonimowi dla algorytmów przetwarzających obraz.

Znajdujące się na niej trzy elementy sprawiają, że ludzka twarz pozostaje nierozpoznana przez kamerę. Projekt ten został poprzedzony długotrwałym badaniem (...). Przy testowaniu rozwiązań korzystałam z algorytmu DeepFace, który jest używany przez Facebooka.

Maska Incognito

Przynajmniej tych, które stosowano przed dwoma laty, bo – jak zauważa artystka – technologia rozwija się szybko, więc rozwiązania skuteczne podczas projektowania maski mogą okazać się niewystarczające w przypadku najnowszych narzędzi, służących inwigilacji.

Maska Incognito
Maska Incognito© Ewa Nowak, NOMA Studio

Warto przy tym zaznaczyć, że maska Incognito nie jest komercyjnym produktem, przeznaczonym do sprzedaży. To raczej punkt wyjścia do dyskusji na temat prywatności i tego, jak głębokie zmiany wprowadza w tej kwestii rozwój technologii. Drugą część projektu stanowi żart - lustrzany kaptur upodabniający człowieka do otoczenia.

Lustrzny kaptur - żart, stanowiący drugą część projektu
Lustrzny kaptur - żart, stanowiący drugą część projektu© Ewa Nowak, NOMA Studio

Jak oszukać algorytmy rozpoznające twarz?

Maska Incognito nie jest jedyną, artystyczną próbą walki o naszą prywatność. Kilka lat temu ciekawy projekt przedstawił Adam Harvey, projektujący anonimizujące fryzury i makijaże. Ich inspiracją stał się geometryczny kamuflaż Dazzle, stosowany m.in. na okrętach od czasu pierwszej wojny światowej.

Zbliżony pomysł rozpowszechnił także Grigory Bakunov z rosyjskiego Yandeksu, który zaprojektował efektowne makijaże, będące zarazem - w stosunku do mechanizmów rozpoznawania twarzy - czymś w rodzaju czapki niewidki.

Godna wspomnienia jest również kolekcja ubrań Stealth Wear, zaprojektowanych tak, by rozmyć kontur sylwetki użytkownika, a zarazem zamaskować jego profil termiczny.

Kamuflujący makijaż
Kamuflujący makijaż© Grigory Bakunov

Głos artystów

Wszystkie te działania dobitnie wskazują, jak bardzo deficytowym towarem stała się prywatność. O tym, jak stała się cenna i pożądana, dobitnie świadczą zachowania protestujących w Hongkongu. Ulicznym protestom towarzyszą tam różne działania, mające na celu ochronę tożsamości protestujących.

Nic dziwnego, że głos w sprawie ochrony prywatności zabierają również artyści. A także autorytety takie, jak Vinton Cerf twierdzący, że prywatność i jej współczesne rozumienie mogą być jedynie anomalią.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.