MSI GS73VR 6RF Stealth Pro: pierwszy laptop na świecie z grafiką GeForce GTX 1060

Producent mówi wprost: ten laptop powstał aby zawstydzić desktopy. Specyfikacja rzeczywiście nie zwiastuje kompromisów a stylistyce daleko do gamingowego kiczu. Jak wydajny jest nowy laptop MSI?

MSI GS73VR 6RF Stealth Pro: pierwszy laptop na świecie z grafiką GeForce GTX 1060
Jarosław Balcerzak

04.10.2016 | aktual.: 10.03.2022 09:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nieprzeciętnie cienka i lekka obudowa

MSI za sprawą GS73VR postanowiło udowodnić, że laptop do gier wciąż może być poręcznym urządzeniem przenośnym. Co więcej, jego wydajność za sprawą nowych kart NVidii ma bez przeszkód konkurować z komputerami stacjonarnymi. Wyzwanie jest o tyle ciekawe, że zostało podjęte przez laptopa o przekątnej ekranu 17.3”, czyli z założenia sporego.

Wymiary urządzenia 411.8 × 284.9 mm istotnie do najmniejszych w segmencie mobilnym nie należą, ale już osiągnięcie 19.6 mm grubości jest niemałym sukcesem. Dobre wrażenie potęguje utrzymanie wagi na poziomie 2.43 kg, co jest zasługą m.in. lekkiej obudowy, sztywniejszej jednocześnie od aluminiowej o 44%. Czyni to GS73VR najlżejszym w swojej klasie laptopem do gier.

Obraz

Podzespoły na miarę najnowszych gier i VR

Pracujący pod kontrolą Windowsa 10 komputer MSI wyposażono w procesor Intel Core i7-6700HQ o taktowaniu 2.7 GHz (3.6 GHz w trybie Turbo). W zależności od modelu towarzyszy mu do 32 GB pamięci RAM DDR4 2133 MHz oraz karta graficzna NVidia GeForce GTX 1060 z 6 GB pamięci GDDR5. Na dane wyznaczono jeden dysk SSD 128 – 512 GB i jeden HDD 1 – 2 TB.

W zależności od wybranego wariantu otrzymujemy jeden z dwóch rodzajów matrycy: FullHD 17.3” z odświeżaniem 120 Hz i czasem reakcji 5 ms lub 4K ze 100% pokryciem palety barw Adobe RGB. Za dźwięk odpowiada system 4 głośników o mocy 2W każdy, a także 3W woofer. Nie zabrakło zaawansowanych kart sieciowych Killer LAN i Killer ac, a także Bluetooth 4.1.

Obraz

Posiadacze ekranów zewnętrznych dzięki technologii MSI Matrix Display mogą wyprowadzić sygnał na trzy monitory 4K. Najwyższą jakość dźwięku zapewnia przetwornik audio ESS Sabre HiFi, dostarczając audio z próbowaniem 192 kHz i obsługując słuchawki do 600 Ω. Dla graczy przygotowano także podświetlaną w RGB klawiaturę autorstwa SteelSeries z funkcją anti-ghostingu klawiszy.

Na komplet złącz składają się 3 porty USB 3.0 (w tym jeden ThunderBolt 3, 5V 3A), pojedynczy USB 3.1 typu C, USB 2.0, LAN, HDMI (4K w 60 Hz), mini DisplayPort v 1.2 oraz czytnik kart SD. Na uwagę zasługuje również niezwykle rozbudowany system chłodzenia Whirlwind Blade, składający się z 3 wentylatorów o zwiększonej ilości łopatek i aż 5 ciepłowodów.

Obraz

Miła odmiana na rynku najwydajniejszych laptopów

Takie premiery utwierdzają w przekonaniu, że producenci rzeczywiście wsłuchują się w uwagi użytkowników swojego sprzętu. Na rynku znajduje się obecnie ogromna ilość laptopów do gier straszących gabarytami, wagą i ekscentrycznym designem - wśród nich GS73VR jest czymś nowym.

Pierwsze recenzje wskazują na skromne możliwości zastosowanej w nim baterii 65 Whr, ale ciężko przyjąć to z zaskoczeniem. Znacznie bardziej szkoda słyszalnych pod obciążeniem wentylatorów, a to z kolei konsekwencja zamknięcia laptopa w tak niskiej obudowie. Pierwsze wersje MSI GS73VR pojawiły się już w Europie i Polsce, a ich ceny zaczynają się od 1799 dol. / 7799 zł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.