Samsung ArtPC Pulse: nowoczesny i modularny desktop o prestiżowym designie
Koreański producent udowadnia, że komputer może być prawdziwą ozdobą domu bądź biura. ArtPC Pulse to połączenie nowoczesnych podzespołów i niebanalnego wyglądu. Czy jego osiągi będą równie imponujące?
Premiera wzbudzająca spore zainteresowanie
Zaprezentowany przez Samsunga komputer wywołał lawinę komentarzy, które z łatwością można podzielić na dwie grupy: przekonanie, że skopiowano Maka Pro oraz zachwyt wyglądem urządzenia. Tej drugiej trudno się dziwić – koreańscy projektanci stworzyli naprawdę atrakcyjną formę, która wkomponuje się w każde wnętrze.
ArtPC Pulse ma kształt walca o średnicy 14 cm i wysokości 27.2 cm. Waga wynosi 3.36 kg, co jak na stacjonarny komputer jest świetnym wynikiem. Obudowę wykonano z metalu, z tyłu umieszczając panel z tworzywa. Znalazły się na nim wszystkie złącza nietypowego desktopa: cztery USB 3.0, USB 3.1 typu C, HDMI, LAN, słuchawkowy jack oraz czytnik kart pamięci.
4-rdzeniowe procesory i wydajny Polaris
Pozdespołom daleko do budżetowych: dostępne modele procesorów to Core i5-6400 oraz i7-6700, ilość pamięci RAM typu DDR4 wynosi 8 lub 16 GB (24 GB max.), a karta graficzna to Radeon RX460 z 2 GB pamięci GDDR5 128-bit. Dysk SSD NVMe ma pojemność 256 GB, a opcjonalny HDD – 1 TB. Podłączamy go do komputera jako moduł między podstawą a zdejmowanym głośnikiem.
ArtPC Pulse pracuje pod kontrolą Windowsa 10 w wersji Home, a nagłośnienie stworzono wspólnie z renomowanym producentem Harman Kardon. Rezultatem współpracy jest moduł na szczycie komputera, zapewniający dźwięk przestrzenny w pełnych 360°.
Ciekawą funkcją jest system powiadomień w formie podświetlanego LED-ami okręgu na szczycie podstawowej jednostki. Kolor i pracę podświetlenia można w pełni spersonalizować, przypisując oddzielne barwy notyfikacjom skrzynki email, mediów społecznościowych etc. Takie „komunikaty” są czytelne i zarazem dyskretne, co podnosi komfort użytkowania.
Udane połączenie wzornictwa z wydajnością
W komplecie z ArtPC Pulse znajduje się dedykowana mysz i klawiatura, a komputer jest natychmiast gotowy do pracy. Nieznane są jeszcze szczegóły dotyczące sposobu i jakości chłodzenia, jednak należy się spodziewać układu podobnego do tego w MSI Vortex, czyli wentylatora w podstawie kierującego zimne powietrze w górę obudowy.
Poza wyżej wspomnianym komputerem podobną formę miał prezentowany na IFA 2016 HP Pavilion Wave, a więc pomysł komputera w kształcie pionowego walca ciężko nazwać nowym. Po raz pierwszy od premiery Maka Pro jest to jednak produkt na tyle stylistycznie udany.
Przedsprzedaż na oba modele ArtPC w USA już się rozpoczęła, a wysyłka nastąpi 28 paźdzernika. Wersja z i5-6400 i 8 GB pamięci RAM została wyceniona na 1200 dol., a szybsza z i7-6700, 16 GB i dodatkowym modułem dysku HDD na 1600 dol. Data premiery w Europie jest jeszcze nieznana.