Zużyte baterie mogą zasilić rośliny. Oni robią z nich innowacyjny nawóz
18.01.2022 15:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Baterie alkaliczne zasilają wiele sprzętów codziennego użytku, jednak po wyczerpaniu często trafiają do kosza. Okazuje się jednak, że pomimo braku energii wciąż mogą dać życie roślinom. Dwie firmy wykorzystują recykling baterii do stworzenia nawozu.
Baterie mogą być poddawane tradycyjnemu recyklingowi, ale wymaga to użycia wysokiej temperatury do stopienia metali, które następnie mogą być ponownie wykorzystane. Metoda ta nie pozwala jednak na ponowne wykorzystanie innych elementów, które muszą zostać wydobyte. W ten sposób marnują się cenne zasoby.
Recykling baterii Tracegrow
Tracegrow to fińska firma, która jako pierwsza odkryła metodę przetwarzania baterii w nawóz – podaje serwis Eye on the Arctic. Firma stosuje rozwiązanie, które pozwala wykorzystać 80 procent pierwiastków śladowych znajdujących się w bateriach alkalicznych.
"Nasza innowacja opiera się całkowicie na chemii" – powiedział Tatu Leppänen dyrektor generalny Tracegrow. "Podczas gdy inne kraje pracują na tym samym polu, nie odniosły wystarczających korzyści z przetwarzania baterii w ten sposób na arenie międzynarodowej. Finlandia ma wysoki poziom wiedzy specjalistycznej w dziedzinie chemii, która jest potrzebna do rozwoju i innowacji w tego typu pracy" – wyjaśnił.
Podczas gdy inne kraje pracują na tym samym polu, "nie było wystarczających korzyści z baterii w ten sposób na arenie międzynarodowej. Finlandia ma wysoki poziom wiedzy specjalistycznej w dziedzinie chemii, która jest potrzebna do rozwoju i innowacji w tego typu pracy" – powiedział.
Pomidory i awokado od Envirostream
Envirostream – część australijskiej firmy Lithium Australia, zajmującej się recyklingiem baterii – wymyśliła sposób na wykorzystanie składników baterii do napędzania wzrostu roślin. Podczas gdy niektóre substancje chemiczne zawarte w bateriach są toksyczne, firma opracowała nową metodę, która usuwa z nich mikroelementy, takie jak tlenek cynku i manganu poprzez ich kruszenie i odfiltrowanie niebezpiecznych pierwiastków.
"Staraliśmy się znaleźć rozwiązanie dla tych zużytych baterii, które jest lepsze dla środowiska i tworzy lepszą wartość" – powiedział ABC News Adrian Griffin, dyrektor zarządzający Lithium Australia.
Firma rozpoczęła prace w 2020 roku, testując suplement nawozowy wykonany z przetworzonych baterii na pszenicy i odkryła, że sprawdza się on równie dobrze, co komercyjne nawozy. Następnie przetestowano nawóz w glebie, w której występował niedobór minerałów. Obecnie, jak twierdzi firma, nawóz jest z powodzeniem stosowany w uprawie pomidorów, awokado i bawełny.
Recykling baterii w celu uzyskania przydatnych komponentów i trzymaniu ich z dala od wysypisk śmieci, z pewnością jest dobre dla naszej planety. Natomiast przejście od zasilania pilotów do zasilania roślin stanowi dopełnienie cyklu życia baterii, w którym elementy pochodzące z ziemi z powrotem do niej trafiają.