Polski MiG-29

Polski MiG-29 (Fot. Wikimedia Commons)

Te samoloty mają nas bronić! Jakim sprzętem dysponuje polskie lotnictwo?

Jakich samolotów bojowych używają polskie Siły Powietrzne? Najbardziej znane to F-16 i MiG-29, jednak to nie wszystko!

Ten artykuł ma 7 stron:

Su-22

Su-22

Dzieło inżynierów z biura konstrukcyjnego Pawła Suchoja to najstarsze samoloty bojowe, używane obecnie przez polskie lotnictwo. Pierwsze egzemplarze myśliwsko-bombowych Su-22, nazywane również przez pilotów „sukami”, trafiły do Polski jeszcze w 1984 roku, a w ciągu kilku kolejnych lat liczba tych samolotów wzrosła do 110.

Warto pamiętać, że Su-22 to eksportowa wersja radzieckiego Su-17, czyli samolotu, którego produkcję rozpoczęto jeszcze w latach 60. Gdy pierwsze Su-22 trafiły do Polski, były nowoczesnymi maszynami, w których zastosowano ciekawe rozwiązania. Poza zmienną geometrią skrzydeł Su-22 w wersji M4 otrzymały m.in. system automatycznego naprowadzania i zrzutu bomb bez widoczności celu.

Warto przy tym wspomnieć o roli, jaką miały spełnić te – nowoczesne i groźne wówczas – samoloty. Zadaniem polskiego lotnictwa, działającego w ramach wojsk Układu Warszawskiego, było bowiem wsparcie polskich armii, atakujących Danię, w tym wykonanie jądrowego bombardowania Kopenhagi.

Słabą stroną samolotu, której zawdzięcza swój nieoficjalny, nadany przez natowskich pilotów przydomek „ślepy bokser”, był i nadal jest brak stacji radiolokacyjnej. Na domiar złego nowoczesne przed laty samoloty są obecnie mocno przestarzałe, na co wpłynęła decyzja z lat 90., w wyniku której zrezygnowano z modernizacji tych maszyn. Iluzoryczne są również możliwości zwalczania przez te Su-22 nowoczesnych samolotów przeciwnika.

Su-22 miały zostać wycofane z linii w 2015 roku i zastąpione eskadrą nowocześniejszych maszyn, jednak minister obrony podjął kontrowersyjną decyzję o przedłużeniu eksploatacji 18 przestarzałych samolotów do 2024 roku. Jednak z koncepcji zastąpienia Su-22 przewiduje całkowitą rezygnację z samolotów załogowych i zastąpienie wycofywanych maszyn dronami.

Su-22
Su-22

Zobacz również: Wideorecenzja: Sony Tablet P

 
Su-22
Su-22
Su-22

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Zestawy Smart Home, na które stać każdego Polaka Najlepsze gadżety dla wielbicieli kawy: niesamowite ekspresy, zaparzacze i akcesoria Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Quiz Gadżetomanii: Kto to powiedział? Dopasuj cytaty do znanych postaci! Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Jak oni podrabiają! Chińczycy skopiowali kuchenkę gazową Apple'a i... alpejski kurort Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Tego używaliśmy przed internetem. Skazane na zapomnienie stare nośniki danych Cyfrowi aktorzy w filmach. Jak wyglądała droga od prostych modeli 3D do fotorealizmu? Tego się po Apple nie spodziewałeś. 13 nieznanych faktów

Popularne w tym tygodniu:

Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Samsung Innovation Museum - odwiedziłem muzeum innowacji w Korei Południowej