Niesamowita technologia lat 90. Elektronika marzeń z końca XX wieku

Co było obiektem marzeń gadżetomaniaków w latach 90.? Bez obaw, nie będzie tu banałów w postaci Furby’ego, tazosów czy czapek z logo Chicago Bulls. Zamiast nich – elektronika retro.

Psion Series 5 - miniaturowy komputer z 1997 roku
Psion Series 5 - miniaturowy komputer z 1997 roku
Źródło zdjęć: © YouTube
Łukasz Michalik

Odtwarzacz MP3 – MPMan F10

Pierwszy seryjnie produkowany odtwarzacz MP3 - MPMan F10
Pierwszy seryjnie produkowany odtwarzacz MP3 - MPMan F10

Choć w Polsce lata 90. były dekadą kaset i CD, muzyczny świat miał niebawem zostać przeorany przez rewolucję MP3.

Zwiastunem zmian był pierwszy seryjnie produkowany odtwarzacz – w 1998 roku na rynek trafił MPMan F10. Player początkowo oferował 32 MB wbudowanej pamięci i kosztował 400 dolarów.

Połączenie z internetem – usługa SDI

Modem SDI marki Ericsson
Modem SDI marki Ericsson© Wykop/Momok

Koniec lat 90. to pojawienie się w polskich domach pierwszych stałych łącz internetowych. Zwiastunem rewolucji była usługa SDI, oferowana przez Telekomunikację Polską od 1999 roku.

Rewolucja polegała na tym, że – w przeciwieństwie do dostępu wdzwanianego – za internet płaciło się stały abonament, niezależny od czasu połączenia i objętości przesłanych danych. Tych, siłą rzeczy, nie mogło być zbyt wiele, bo przepustowość łącza sięgała 115 kb/s.

Komputer – Amiga 500

Amiga 500
Amiga 500

Choć w latach 90. globalna rywalizacja była już wygrana przez pecety, to n początku dekady Amiga trzymała się całkiem mocno. Przystępna cena nie była jedynym atutem.

Przez długi czas grający posiadacze blaszaków mogli z podziwem zerkać na oprawę graficzną gier i przepiękne, wielopoziomowe, animowane tła platformówek. Atutem była także przyjemna dla ucha oprawa dźwiękową, o całe epoki wyprzedzająca to, co mógł zaoferować wbudowany głośniczek peceta.

Pierwszy smartfon – Ericsson R380

Smartfon Ericsson R380
Smartfon Ericsson R380

W zamierzchłych czasach elektronikę produkowano nie tylko w Azji. Technologiczny prymat szwedzkiego Ericssona przyniósł światu pierwszy telefon komórkowy, który sam producent określił mianem smartfonu.

Sprzęt Ericssona miał dotykowy, obsługiwany rysikiem ekran i pracował pod kontrolą wczesnego Symbiana, czyli systemu EPOC. Warto pamiętać, że na rynku od kilku lat były już wówczas oferowane Nokie z serii Communicator.

Konsola – Sony PlayStation

Sony PlayStation - pierwsza generacja konsoli
Sony PlayStation - pierwsza generacja konsoli

Platforma rozrywkowa Sony ma długą historię. Pierwsza konsola PlayStation zadebiutowała w połowie lat 90., mając za konkurentów (w Polsce raczej iluzorycznych) takie maszyny, jak Sega Saturn, Atari Jaguar, Nintendo 64 i 3DO.

Elektroniczna rozrywka pełną parą wkroczyła wówczas w trzeci wymiar, era kartridży dobiegła końca, a świat padł na kolana przed takimi hitami, jak Tomb Raider czy Tekken.

PDA - Psion Series 5

PDA - Psion Series 5
PDA - Psion Series 5© Reddit/dronecatcher

Próby zastąpienia poczciwego notesu czymś nieco bardziej zaawansowanym zaowocowały rozwojem branży elektronicznych organizerów. Obok bardzo prostych urządzeń na rynek trafiły także porządne PDA - palmtopy, tworzone m.in. przez firmę Psion.

W 1997 roku w jej ofercie zagościł Psion Series 5, prcujący pod kontrolą systemu EPOC. Urządzenie miało procesor ARM o taktowaniu 18 MHz i było zasilane dwoma "paluszkami". Dołóżmy do tego 5,6 ekran o rozdzielczości 640 × 240 pikseli, a także obsługę kart pamięci, i otrzymamy cud techniki minionej epoki.

Pierwsza profesjonalna lustrzanka cyfrowa – Nikon D1

Cyfrow lustrzanka z 1999 roku - Nikon D1
Cyfrow lustrzanka z 1999 roku - Nikon D1

Fotografia cyfrowa przez długie lata pozostawała technologiczną ciekawostką. Istniały ciekawe prototypy, jak opracowany w 1981 roku aparat Sony Mavica, zapisujący zdjęcia na specjalnych dyskietkach, jednak dominacja tradycyjnych apartów była niekwestionowana.

Producenci oferowali również hybrydy, będące mariażem aparatów analogowych z technologią cyfrową, a od połowy lat 90. pierwsze cyfrowe kompakty. Przełom nastąpił wraz z prezentacją modelu Nikon D1 – pierwszej, opracowanej od podstaw cyfrowej lustrzanki. Wyposażono ją w 2,7-megapikselową matrycę APS-C o rozmiarze 23,7 × 15,6 mm.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.