Gdzie jest najgorętsze miejsce na Ziemi?

Pustynia Lut w Iranie (fot. Erwin Bolwidt CC-BY)

Pustynia Lut w Iranie (fot. Erwin Bolwidt CC-BY)

Za najgorętsze miejsce na Ziemi uchodziło dotąd libijskie miasto Al-Azizija, gdzie meteorolodzy odnotowali najwyższą temperaturę. Jednak badania satelitarne pokazują, że rekordowe temperatury występują gdzie indziej i zmienia się to z roku na rok. Na razie na czele Iran.

Mamy duże mózgi — musimy współpracować

Al-Azizija zdobyła tytuł najgorętszego miejsca na Ziemi 13 września 1922 r., kiedy termometr w klatce meteorologicznej wskazał 58oC. Tym samym zdetronizowała Dolinę Śmierci w USA, gdzie w lipcu 1913 r. zmierzono prawie 57oC. Ale żadne z tych miejsc, nadal wciąż bardzo gorących, nie należy już do najgorętszych miejsc na Ziemi. Nowe dane z satelity Landsat uzyskane przez Amerykańską Służbę Geologiczną (USGS) wskazują na zupełnie inne regiony świata.

Dane pochodzą z siedmiu lat obserwacji satelitarnych w podczerwieni, pokazujących temperaturę powierzchni Ziemi. Od teraz wiadomo, że najgorętszym miejscem na Ziemi jest Pustynia Lut w Iranie. Jak do tej pory nie było zbyt wielu danych z tej pustyni, gdyż należy ona do jednych z najtrudniej dostępnych rejonów świata. Brakowało stamtąd bezpośrednich pomiarów meteorologicznych. Podobnie zresztą jak z innych pustyń. Po prostu trudno tam prowadzić takie badania. Sytuacja zmieniła się, od kiedy dysponujemy ciągłym zapisem satelitarnym w podczerwieni.

Zdjęcie Pustyni Lut w podczerwieni - im jaśniej, tym goręcej (fot. NASA)

Satelity dostarczają danych z każdego miejsca na Ziemi, bez wyjątku. Jedyna różnica pomiędzy danymi z orbity a danymi zbieranymi w klatkach meteorologicznych jest taka, że satelity dostarczają temperaturę gruntu, a w budkach mierzy się temperaturę powietrza na wysokości ok. 2 m.

Koniec marzeń o wodzie na Marsie — wyparowały

Według satelity Landsat 7 rekordowa temperatura powierzchni gruntu na Pustyni Lut wyniosła w 2005 r. 70,7oC. Pustynia była również najgorętszym miejscem na Ziemi w 2004, 2006, 2007 i 2009 r. Pomimo że przez parę lat najwyższa temperatura notowana była gdzie indziej, to czynniki mające wpływ na jej wysokość zawsze były te same: suche, skaliste i ciemne podłoże, które szybko się nagrzewa w przeciwieństwie do jasnych piasków odbijających światło słoneczne.

Zobacz również: ASIMO - robot gra w piłkę

Na koniec — można się zastanawiać, czy najgorętsze miejsce na Ziemi nie wpływa w jakiś sposób na temperaturę polityki w Iranie…

Sieć stacji obserwacyjnych (czarne kropki) i najgorętsze miejsca na Ziemi (fig. NASA)

undefined

Źródło: Discovery News

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Wynalazki Leonarda da Vinci. Nad czym pracował renesansowy geniusz? Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu Gigantyczne bombardy, moździerze i armaty. 9 największych dział, jakie kiedykolwiek zbudowano 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki Najbardziej niedoceniane czołgi II wojny światowej 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację