Bitcoin już wkrótce do nabycia w automatach biletowych szwajcarskiej kolei

Bitcoin już wkrótce do nabycia w automatach biletowych szwajcarskiej kolei
Jarosław Balcerzak

31.10.2016 08:27, aktual.: 10.03.2022 09:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Automaty na szwajcarskich dworcach kolejowych już wkrótce umożliwią zakup najpopularniejszej kryptowaluty. Transakcja będzie wymagać wyłącznie telefonu i gotówki. Skąd taka otwartość kolei na Bitcoina?

Wirtualna waluta wprost z biletomatu

Kryptowaluty z roku na rok zyskują na popularności, z najpopularniejszym Bitcoinem na czele. Jest on już akceptowany w ponad 10000 miejsc na świecie, a swój fenomen zawdzięcza m.in. anonimowości nabywców, pełnej niezależności od systemu bankowego i niezwykle niskim kosztom przeprowadzania transakcji, również międzynarodowych.

Już od 11 listopada Szwajcarzy uzyskają możliwość jeszcze łatwiejszego nabycia Bitcoina. 2-letni, pilotażowy program jego sprzedaży przez biletomaty ogłosiły Szwajcarskie Koleje Państwowe (SBB) – jeden z największych przewoźników w kraju. Transakcje będzie obsługiwać SweePay, zarejestrowana w mieście Zug firma świadcząca usługi płatnicze.

Państwowe koleje SBB zarządzają 4839 linii kolejowych (ok. 4-krotnie mniej niż PKP)
Państwowe koleje SBB zarządzają 4839 linii kolejowych (ok. 4-krotnie mniej niż PKP)

Stopniowe oswajanie Bitcoina

To właśnie 30-tysięczny Zug zapoczątkował szersze korzystanie z topowej kryptowaluty, gdy od 1 lipca br. umożliwił swoim mieszkańcom regulowanie lokalnych podatków i usług komunalnych w Bitcoinach. Choć ograniczone do jednorazowej wartości transakcji 200 CHF, spotkało się z pozytywnym przyjęciem i umocniło pozycje miasta jako przyjaznego branży FinTech.

Poza firmami z sektora usług finansowych Zug przyciągnął uwagę także krajowego przewoźnika, który zlecił badania sondażowe dotyczące sprzedaży kryptowaluty w swoich automatach. Potwierdziły one opłacalność inwestycji, dzięki której już wkrótce zakup Bitcoina umożliwi ponad tysiąc urządzeń na dworcach SBB.

Przebieg transakcji ma być błyskawiczny dzięki wykorzystaniu kodów QR i jednorazowych haseł. Cały proces wymaga więc jedynie smartfona, wirtualnego portfela i gotówki, a kwota pojedynczej transakcji może wynosić od 20 do 500 CHF. Co ważne, płatność musi zostać dokonana w takiej formie – karty płatnicze nie są obsługiwane.

Zakupione w 2015 r. automaty do sprzedaży biletów, a wkrótce także Bitcoina
Zakupione w 2015 r. automaty do sprzedaży biletów, a wkrótce także Bitcoina

Przyszłość pod znakiem dywersyfikacji płatności

Trudno o przyjaźniejszą kryptowalucie atmosferę niż szwajcarska – to nie pierwszy raz, gdy jest ona traktowana nie mniej poważnie od konwencjonalnych pieniędzy. Jeszcze zanim 22 października Trybunał Sprawiedliwości UE zakazał obarczania kryptowalut podatkiem VAT, identyczną decyzję już w czerwcu podjął szwajcarski urząd skarbowy.

To z pewnością nie koniec ułatwień dla tamtejszych zwolenników Bitcoina. W automatach wciąż można je jedynie kupić, ale nie zapłacić nimi za usługi, ponadto w wielu sklepach i punktach usługowych wciąż niepodzielnie rządzi frank i karty płatnicze. Decyzje takie jak SBB przypominają jednak że to się zmienia i w dłuższej perspektywie nikomu nie opłaca się ignorować kryptowalut.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)