Bitcoin już wkrótce do nabycia w automatach biletowych szwajcarskiej kolei

Automaty na szwajcarskich dworcach kolejowych już wkrótce umożliwią zakup najpopularniejszej kryptowaluty. Transakcja będzie wymagać wyłącznie telefonu i gotówki. Skąd taka otwartość kolei na Bitcoina?

Bitcoin już wkrótce do nabycia w automatach biletowych szwajcarskiej kolei
Jarosław Balcerzak

31.10.2016 | aktual.: 10.03.2022 09:08

Wirtualna waluta wprost z biletomatu

Kryptowaluty z roku na rok zyskują na popularności, z najpopularniejszym Bitcoinem na czele. Jest on już akceptowany w ponad 10000 miejsc na świecie, a swój fenomen zawdzięcza m.in. anonimowości nabywców, pełnej niezależności od systemu bankowego i niezwykle niskim kosztom przeprowadzania transakcji, również międzynarodowych.

Już od 11 listopada Szwajcarzy uzyskają możliwość jeszcze łatwiejszego nabycia Bitcoina. 2-letni, pilotażowy program jego sprzedaży przez biletomaty ogłosiły Szwajcarskie Koleje Państwowe (SBB) – jeden z największych przewoźników w kraju. Transakcje będzie obsługiwać SweePay, zarejestrowana w mieście Zug firma świadcząca usługi płatnicze.

Państwowe koleje SBB zarządzają 4839 linii kolejowych (ok. 4-krotnie mniej niż PKP)
Państwowe koleje SBB zarządzają 4839 linii kolejowych (ok. 4-krotnie mniej niż PKP)

Stopniowe oswajanie Bitcoina

To właśnie 30-tysięczny Zug zapoczątkował szersze korzystanie z topowej kryptowaluty, gdy od 1 lipca br. umożliwił swoim mieszkańcom regulowanie lokalnych podatków i usług komunalnych w Bitcoinach. Choć ograniczone do jednorazowej wartości transakcji 200 CHF, spotkało się z pozytywnym przyjęciem i umocniło pozycje miasta jako przyjaznego branży FinTech.

Poza firmami z sektora usług finansowych Zug przyciągnął uwagę także krajowego przewoźnika, który zlecił badania sondażowe dotyczące sprzedaży kryptowaluty w swoich automatach. Potwierdziły one opłacalność inwestycji, dzięki której już wkrótce zakup Bitcoina umożliwi ponad tysiąc urządzeń na dworcach SBB.

Przebieg transakcji ma być błyskawiczny dzięki wykorzystaniu kodów QR i jednorazowych haseł. Cały proces wymaga więc jedynie smartfona, wirtualnego portfela i gotówki, a kwota pojedynczej transakcji może wynosić od 20 do 500 CHF. Co ważne, płatność musi zostać dokonana w takiej formie – karty płatnicze nie są obsługiwane.

Zakupione w 2015 r. automaty do sprzedaży biletów, a wkrótce także Bitcoina
Zakupione w 2015 r. automaty do sprzedaży biletów, a wkrótce także Bitcoina

Przyszłość pod znakiem dywersyfikacji płatności

Trudno o przyjaźniejszą kryptowalucie atmosferę niż szwajcarska – to nie pierwszy raz, gdy jest ona traktowana nie mniej poważnie od konwencjonalnych pieniędzy. Jeszcze zanim 22 października Trybunał Sprawiedliwości UE zakazał obarczania kryptowalut podatkiem VAT, identyczną decyzję już w czerwcu podjął szwajcarski urząd skarbowy.

To z pewnością nie koniec ułatwień dla tamtejszych zwolenników Bitcoina. W automatach wciąż można je jedynie kupić, ale nie zapłacić nimi za usługi, ponadto w wielu sklepach i punktach usługowych wciąż niepodzielnie rządzi frank i karty płatnicze. Decyzje takie jak SBB przypominają jednak że to się zmienia i w dłuższej perspektywie nikomu nie opłaca się ignorować kryptowalut.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.