Cuplex Kryos Next: chłodzenie cieczą z regulacją nacisku na CPU i wyświetlaczem OLED
Niemiecka firma Aquacomputer zaprezentowała chłodzenie nowej generacji. Premierowe bloki zaskakują m.in. obecnością wyświetlacza i ogromną ilością modeli do wyboru. Czym jeszcze przeważają nad produktami konkurencji?
01.11.2016 | aktual.: 10.03.2022 09:08
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przebudzenie lidera branży
Aquacomputer to doświadczony producent high-endowych systemów chłodzenia, obecny na rynku już od 2001 roku. Jakość jego produktów bardzo długo potwierdzała niemiecką solidność wykonania, jednak w ostatnich latach oddała nieco pola konkurentom. Nieoczekiwana premiera nowej serii Cuplex Kryos Next ma to zmienić i przywrócić firmie miano lidera innowacji.
Zaprezentowane niedawno bloki wodne są produkowane w wersjach dedykowanych pod konkretną podstawkę: 2011 oraz 115x Intela oraz AM3 AMD. Fabryczny komplet pod dwie ostatnie (poza stalowym backplatem) producent wyposażył w dodatkową silikonową podkładkę, a do wszystkich dołącza wysokiej klasy pastę termoprzewodzącą Thermal Grizzly Kryonaut.
Mnóstwo wariantów do wyboru
Decydując się na konkretną wersję nie wybieramy wyłącznie typu socketa. Podstawa bloku może być bowiem wykonana z miedzi lub czystego srebra Sterling 0.925, a następnie pokryta niklem – a ten w niektórych wersjach jest również osłonięty tytanem PVD. Obudowa bloku może być natomiast wykonana z miedzi, mosiądzu, pleksi GS lub tworzywa sztucznego.
Kolejną cechą jest obecność lub brak technologii VARIO oraz Vision. Pierwsza z nich umożliwia idealne dostosowanie nacisku podstawy bloku na powierzchnię procesora. To pierwsze na świecie chłodzenia cieczą, które pozwalają tego dokonać na uruchomionym CPU. Optymalizację możemy więc przeprowadzić w czasie rzeczywistym, obserwując zmiany temperatury procesora.
Vision to z kolei wbudowany w chłodzenie ekran OLED o rozdzielczości 128 × 64 pikseli, wyświetlający szereg przydatnych informacji, a wśród nich temperaturę cieczy, procesora czy choćby obciążenie poszczególnych rdzeni. Pracę ekranu konfigurujemy przez interfejs USB i pod kontrolą dedykowanego oprogramowania Aquasuite.
Zastosowanie nowych technologii i najwyższej klasy materiałów pozwoliło uzyskać niskie opory przepływowe i wysoką skuteczność odprowadzania ciepła. Blok z resztą układu chłodzenia możemy połączyć przy pomocy węży ze złączkami G1/4. Nie zabrakło gestu wobec entuzjastów diod LED RGB: wersje obudowy z pleksi mogą być w ten sposób efektownie oświetlone.
Chłodzenia mocno high-endowe
Seria Cuplex Kryos Next zaskoczyła wielu entuzjastów chłodzenia cieczą, wprowadzając do nieco okrzepłej branży znaczące innowacje. Ożywi to na nowo konkurencję w tym segmencie i przyczyni się do większego zainteresowania tym typem chłodzenia. Potwierdza to sklep producenta w którym już dziś, po 5 dniach od premiery, sporo wersji jest chwilowo niedostępnych.
Ceny nowości diametralnie się różnią: najprostszy wariant Aquacomputer wycenił na 59.90 €, ale już model z VARIO i Vision to koszt minimum 149.90 euro. Najdroższa wersja, ze srebrną podstawą i wykończeniem PVD to niebagatelne 279.90 euro. Dla typowej stacji roboczej jest to naturalnie koszt zaporowy, jednak dla wydajnego gamingowego komputera – całkiem kusząca oferta.