Fotowoltaika w Czechach. Popełnili ten sam błąd, co Polacy

Fotowoltaika w Czechach ma podobne problemy, co w Polsce. Ze względu na nadmiar energii w sieci konieczne było wyłączanie całych farm. Wynika to z popełnionych błędów w planowaniu rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Farma fotowoltaiczna
Farma fotowoltaiczna
Źródło zdjęć: © Pixabay

19.04.2023 | aktual.: 17.06.2024 10:17

Czesi mierzą się z problemami związanymi z instalacjami fotowoltaicznymi. Są to podobne przypadłości do tych, z którymi mamy do czynienia w Polsce. Dziennikarze serwisu swiatoze.pl informują o niekorzystnej sytuacji w energetyce naszych sąsiadów, która miała miejsce w Poniedziałek Wielkanocny. Ze względu na zaistniałe okoliczności, konieczne było wyłączanie farm fotowoltaicznych.

Drugi dzień świąt wielkanocnych przyniósł słoneczną pogodę, która w połączeniu z niskim zużyciem energii elektrycznej w kraju wywołała niekorzystne zjawisko. Energii pochodzącej z odnawialnych źródeł było w tym czasie za dużo, co spowodowało zagrożenie przeciążenia krajowej sieci energetycznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czeski administrator energii CEPS musiał zareagować. Zdecydowano o wyłączeniu farm fotowoltaicznych, których łączna moc wynosiła ok. 400 MW. Moc zainstalowana fotowoltaiki w całym kraju w ramach mikroinstalacji i farm fotowoltaicznych wynosi ok. 2,5 tys. MW.

- Biorąc pod uwagę, że sytuacja była bardzo podobna w krajach sąsiednich, nie było możliwe skorzystanie z pomocy operatorów sąsiednich systemów przesyłowych, co jest jedną z alternatywnych opcji przed obcinaniem produkcji. Wszystkie kraje z wyjątkiem Danii, Portugalii i Słowenii miały nadwyżkę - mówi Hana Klímova rzeczniczka CEPS.

Magazyny energii potrzebne od zaraz

Odnawialne źródła energii mają tę wadę, że nie są do końca przewidywalne i produkują energię tylko w określonym czasie, który niekoniecznie pokrywa się z okresem największego zużycia energii elektrycznej. W związku z tym rozwój jednostek wytwórczych to nie wszystko. Konieczne jest przygotowanie też odpowiedniej infrastruktury, w skład której wchodzą nie tylko sieci, ale też magazyny energii.

"Potwierdziło się to, o czym mówimy od dłuższego czasu. Republika Czeska nie jest gotowa na boom odnawialnych źródeł energii, ponieważ nie ma odpowiedniej zdolności magazynowania" - skomentował sytuację Jan Krcmar, dyrektor Czeskiego Stowarzyszenia Solarnego cytowany przez swiatoze.pl.

Magazyny energii korzystnie wpływają na stabilność systemu energetycznego. Pozwalają nie tylko na "przechowywanie" wyprodukowanej za dnia energii, którą można potem zużyć w godzinach nocnych. Przy odpowiednio zaplanowanej strukturze można je wykorzystywać do zwiększania możliwości systemu energetycznego w momentach zwiększonego zużycia energii.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (156)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.