Jak bezpiecznie skrobać szybę w aucie? Porady na pierwsze przymrozki

Pierwsze przymrozki oznaczają dla kierowców powrót do porannych zmagań z zamarzniętą szybą w aucie. Choć skrobanie szyby wydaje się prostą czynnością, wykonanie jej w niewłaściwy sposób może prowadzić do zarysowań, a nawet uszkodzeń szyby. Jak robić to bezpiecznie?

Bezpieczne skrobanie szyb to również bezpieczne warunki jazdy
Bezpieczne skrobanie szyb to również bezpieczne warunki jazdy
Źródło zdjęć: © Getty Images | LianeM

Jesień i zima to okres, w którym kierowcy muszą przygotować się na dodatkowe wyzwania. Jednym z nich jest zamarznięta szyba, która potrafi znacząco opóźnić poranne plany. Często, spiesząc się do pracy, nie mamy czasu na dokładne czyszczenie szyb, co niestety przekłada się na bezpieczeństwo na drodze. Skrobanie szyby to jedna z najczęściej wybieranych metod, jednak jej skuteczność i bezpieczeństwo zależą od użytych narzędzi oraz techniki. W poniższym artykule znajdziesz sprawdzone porady, które pomogą Ci szybko i bezpiecznie usunąć lód z szyb auta, nawet w największe mrozy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy warto kupić zegarek Amazfit Cheetah Pro?

Pierwsze przymrozki - zmora wielu kierowców

Pierwsze przymrozki to czas, kiedy kierowcy często rano znajdują swoje auta zamarznięte, co oznacza dodatkowy wysiłek przed rozpoczęciem dnia. Skrobanie szyby w aucie to czynność, którą większość z nas chce wykonać jak najszybciej, zwłaszcza kiedy czas goni, a warunki na zewnątrz są mało sprzyjające. Zamarznięta szyba to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa - ograniczona widoczność może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

W tym artykule przyjrzymy się najlepszym sposobom na skuteczne i bezpieczne skrobanie szyb oraz pomożemy Ci wybrać odpowiednie narzędzia do walki z pierwszym mrozem.

Skrobaczka do szyb czy preparat - co jest lepsze?

Skrobaczka do szyb to klasyczne i często niezastąpione narzędzie, ale czy zawsze jest najlepszym wyborem? Skrobaczki są łatwo dostępne i tanie, a ich użycie nie wymaga dodatkowych akcesoriów – wystarczy kilka energicznych ruchów, by oczyścić szybę z lodu. Problem pojawia się jednak, gdy mamy do czynienia z bardzo grubą warstwą lodu – wtedy skrobanie może nie tylko być czasochłonne, ale również prowadzić do porysowania szyby, jeśli na powierzchni znajdą się zanieczyszczenia, jak drobinki piasku.

Z kolei preparaty do odmrażania szyb oferują wygodę i szybkość działania. Wystarczy rozpylić produkt, chwilę poczekać i przetrzeć szybę. Choć taki środek może być droższy od skrobaczki, jego stosowanie jest bezpieczne dla powierzchni szyby i nie wymaga fizycznego wysiłku. Warto jednak zwrócić uwagę na skład preparatu i wybierać produkty, które nie uszkodzą uszczelek i nie pozostawią smug.

Bezpieczne skrobanie szyby w aucie

Bezpieczne skrobanie szyby wymaga zarówno odpowiednich narzędzi, jak i właściwej techniki. Przede wszystkim, zanim rozpoczniesz skrobanie, uruchom silnik i włącz nawiew na szybę – dzięki temu lód zacznie się topić od wewnątrz, co ułatwi jego usunięcie. Kiedy używasz skrobaczki, pamiętaj, by wykonywać ruchy prostopadłe do powierzchni szyby, unikając przesuwania narzędzia wzdłuż drobinek piasku i kurzu, które mogą znajdować się na powierzchni – dzięki temu minimalizujesz ryzyko zarysowania szyby.

Preparat do szyb to jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań
Preparat do szyb to jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań© Getty Images | Luka Jankovic

Jeśli posiadasz odmrażający preparat do szyb, spryskaj nim równomiernie całą powierzchnię szyby i odczekaj kilka sekund, aby substancja zaczęła działać. Nigdy nie polewaj szyby gorącą wodą – może to spowodować jej pęknięcie z powodu nagłego skoku temperatury. Na koniec użyj wycieraczek, aby zebrać resztki rozpuszczonego lodu, co poprawi widoczność i zapobiegnie ponownemu osadzaniu się szronu w czasie jazdy.

newsgadżetyskrobanie szyb

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.