Majsterkowanie dla zaawansowanych: Xbox One S w formie laptopa

Najnowsza modyfikacja Xboxa One nadała mu więcej mobilności i własny ekran Full HD. Jej stworzenie wymagało jednak sporo czasu i wykorzystania profesjonalnych narzędzi. Jak powstał laptop o podzespołach konsoli Microsoftu?

Majsterkowanie dla zaawansowanych: Xbox One S w formie laptopa
Jarosław Balcerzak

Nowe życie Xboxa

Modyfikacje konsol są dokonywane coraz częściej, zwykle jednak w niewielkim stopniu. Rzadko zdarza się, aby ktoś podjął się zmian mocno ingerujących w formę czy działanie urządzenia. Jednym z wyjątków było ubiegłoroczne nadanie konsoli Microsoftu formy laptopa, a jego autor - Ed Zarick sprzedaje je pod nazwą Xbook One S w efektownej cenie 1495 dolarów.

Twórcą jeszcze dalej idącej przeróbki jest znany z podobnych projektów youtuber Ben Heck z kanału „The Ben Heck Show”. Choć w jego rękach Xbox One S ponownie stał się laptopem, jego obudowa jest jeszcze smuklejsza i tym razem wykonana z aluminium (Zarick posłużył się akrylem). Nie obyło się więc bez maszyn do cięcia CNC i laserowo.

Obraz

Zmiany w układzie chłodzenia i zasilania

Do stworzenia nowej odsłony Xboxa jej autor wykorzystał w większości oryginalne podzespoły konsoli: płytę główną, dysk twardy czy napęd. Wymiany wymagał natomiast zbyt duży wentylator, zastąpiony kilkoma mniejszymi na brzegach obudowy (ok. 40 mm). Upgrade nie ominął także zasilacza, który musiał obsłużyć również matrycę FullHD.

Narożniki wyciętej na CNC obudowy Ben ustabilizował elementami wydrukowanymi w 3D, a łączenie górnej i dolnej jej części estetycznie osłonił jasną listwą. Precyzyjnie przygotowany projekt pozwolił z dużą dokładnością zaplanować rozmieszczenie portów, do których dostęp jest równie łatwy co w oryginalnej wersji konsoli.

Obraz

Ben Heck's Xbox One S Laptop

Użyteczność rozszerzona w niewielkim stopniu

Całość pomyślnie przeszła testy i zachowała funkcjonalność Xboxa One S. Wprawdzie wciąż wymaga stałego podłączenia do prądu, jednak oferuje zwiększoną mobilność i zaskakująco (jak na samodzielny i dość spontaniczny projekt) estetycznie prezentującą się formę. Uwagę może zwracać jedynie dość gruba klapa matrycy i spartański wygląd jej zawiasów.

Kontrowersyjny jest jedynie sens tworzenia podobnych urządzeń. Gabaryty i wagę konsoli udało się zmniejszyć w ograniczonym stopniu, jakość matrycy jest jedynie poprawna, a mobilność ograniczona dostępem do prądu. O ile więc jej tworzenie przynosi bez wątpienia sporo satysfakcji, sam produkt końcowy pozostaje jedynie egzotyczną ciekawostką dla majsterkowiczów.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.