Największy magazyn energii w Polsce. PGE podaje szczegóły
W połowie lipca 2022 roku prezes PGE zdradził, że spółka planuje budowę największego magazynu energii elektrycznej w Polsce. Pierwsza zapowiedź była enigmatyczna, ale teraz poznaliśmy szczegóły. Wiemy, w której miejscowości powstanie inwestycja PGE.
PGE Polska Grupa Energetyczna to kontrolowane przez Skarb Państwa przedsiębiorstwo, które zajmuje się produkcją, magazynowaniem i dostarczaniem energii elektrycznej do milionów polskich domów. Spółka inwestuje w projekty związane z odnawialnymi źródłami energii (OZE), szczególnie te dotyczące energetyki wiatrowej i przechowywania energii.
Niedawno pisaliśmy o zapowiedzi prezesa PGE, który ogłosił powstanie największego magazynu energii elektrycznej w Polsce. Zdradził on jedynie, że spółka rozpoczęła pracę nad projektem, a kompleks powstanie na terenie Pomorza. Po medialnym zamieszaniu PGE wypuściło komunikat prasowy, w którym ujawniono dodatkowe informacje na temat inwestycji.
Bateryjny Magazyn Energii Elektrycznej – co o nim wiemy?
Bateryjny Magazyn Energii Elektrycznej, bo tak brzmi oficjalna nazwa projektu PGE, będzie miał moc nie mniejszą niż 200 MW oraz możliwość przechowywania do 820 MWh. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał promesę koncesji na przechowywanie energii elektrycznej, co oznacza, że prace projektowe nad obiektem już trwają.
Wiemy, że największy magazyn energii elektrycznej powstanie w Żarnowcu. Ta położona nad Jeziorem Żarnowieckim w województwie pomorskim wieś jest kluczowa dla polskiej energetyki.
Nad Jeziorem Żarnowieckim, kilka kilometrów od samego Żarnowca, znajduje się Elektrownia Wodna Żarnowiec – największy tego rodzaju obiekt w Polsce. Jego moc to 716 MW. Bateryjny Magazyn Energii Elektrycznej ma być połączony z siecią elektrowni, ale to nie koniec inwestycji zapowiedzianych przez PGE.
Ambitne plany PGE
Zgodnie z zapowiedzią PGE w rejonie Żarnowca powstanie cały hub, łączący nowy obiekt z pozostałymi projektami, nad którymi pracuje spółka, czyli z mniejszymi magazynami energii oraz farmami wiatrowymi na Bałtyku. Firma przekonuje, że nowa inwestycja zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski i poszukuje partnerów biznesowych chętnych do nawiązania współpracy przy projekcie. Ponadto PGE ubiega się o dotacje ze środków Komisji Europejskiej przeznaczonych na transformację energetyczną.
Czym jest wielkoskalowy magazyn energii?
Wielkoskalowy magazyn energii to kompleks przemysłowy, którego zadaniem jest przechowywanie dużych ilości energii elektrycznej. Największy obecnie działający obiekt tego rodzaju to Manatee Energy Storage Center w stanie Floryda w USA. Ma on moc 400 MW i miejsce na przechowywanie 1600 MWh, ale trwają prace nad inwestycjami o znacznie większej skali.
Żarnowiec - miejsce niedoszłej elektrowni atomowej
To nie pierwszy raz, gdy ta niewielka miejscowość znajduje się w centrum zainteresowania polskich mediów. W 1982 roku władze PRL-u ogłosiły rozpoczęcie budowy elektrowni atomowej w Żarnowcu. Zgodnie z założeniami miały powstać cztery bloki energetyczne o łącznej mocy 1600 MW. Po przemianie ustrojowej rząd Tadeusza Mazowieckiego wstrzymał budowę. W 2010 roku podjęto decyzję o ponownym rozpoczęciu prac nad elektrownią w Żarnowcu, ale w wyniku protestów społecznych i braku funduszy koncepcja budowy elektrowni atomowej znów trafiła w niebyt.
Elektrownia wodna oraz bliska odległość do Morza Bałtyckiego to główne powody wyboru przez PGE właśnie tej lokalizacji. Elektrownia wodna w Żarnowcu, duże zagęszczenie infrastruktury, ambitne plany budowy hubu energetycznego oraz planowana sieć farm wiatrowych na Bałtyku sprawią, że największy magazyn energii elektrycznej w Polsce na pewno okaże się potrzebny.
Tomasz Bobusia, dziennikarz Gadżetomanii