Ricoh Theta SC: poręczna kamera 360° w atrakcyjnej cenie

Nagrywanie w 360° staje się tańsze i wygodniejsze, a Theta SC tylko to potwierdza. Kamera jest tak mała, że mieści się w kieszeni, a intuicyjność obsługi daje mnóstwo satysfakcji z użytkowania. Czym różni się od poprzedniczki?

Ricoh Theta SC: poręczna kamera 360° w atrakcyjnej cenie
Jarosław Balcerzak

Budżetowe nagrywanie VR

Ricoh zaprezentował już czwartą odsłonę swojej kamery 360° Theta, tym razem celując w najlepszą relację ceny do jakości. Modelowi SC najbliżej do Thety S, względem której stracił jedynie pomniejsze funkcjonalności. Co więcej, zyskał mniejszą wagę (102 vs 125 gramów), co uczyniło go jeszcze wygodniejszym w obsłudze i przenoszeniu.

Theta SC ma wymiary 45.2 × 130.6 × 22.9 mm i jest dostępna w czterech kolorach: beżowym, różowym, niebieskim i białym. Na froncie producent umieścił przycisk migawki i diody: stanu aparatu, sieci bezprzewodowej i trybu zapisu obrazu. Na boczną krawędź trafił przycisk zapisu obrazu, sieci bezprzewodowej oraz zasilania, a także dioda sygnalizująca pracę urządzenia.

Obraz

Kosmetyczne zmiany względem modelu S

Podobnie jak poprzedniczka, kamera posiada dwa jasne obiektywy F/2.0 i korzysta z matrycy CMOS. Rozdzielczość sensorów to ponownie 14 MP, a minimalna odległość ostrzenia wynosi 10 cm. Stabilizacji obrazu zabrakło, jednak w urządzeniu budżetowym należy się tego spodziewać. Pozostało natomiast WiFi, dedykowane komunikacji ze smartfonem lub tabletem.

Kamerą nagramy film o rozdzielczości maksymalnie 1920 × 1080 (30 kl/s) lub wykonamy 14 megapikselowe zdjęcia. Wideo obarczono jednak ograniczeniem czasowym 5 minut (25 minut w Thecie S). Wbudowana pamięć 8 GB mieści do 63 minut nagrań FullHD, do 171 HD lub 1600 zdjęć. Te ostatnie możemy wykonywać już 1.5 sekundy po uruchomieniu Thety SC.

Obraz

Pełnię możliwości kamery uzyskujemy po połączeniu z urządzeniem mobilnym (Android lub iOS) dzięki dedykowanej aplikacji. Otrzymujemy w ten sposób bieżący podgląd sceny, możliwość manualnego ustalenia parametrów ekspozycji lub wykonania zdjęcia zdalnie: w trybie pełnoekranowym bądź panoramicznym.

Nie zabrakło funkcji łatwego przesyłania nagrań i zdjęć na media społecznościowe, a wśród nich Facebooka, Instagrama, Tumblr czy Youtube. Bateria ma wystarczyć na wykonanie 260 zdjęć. Posiadaczy statywów ucieszy dedykowany gwint na spodzie urządzenia. Tam również znalazło się micro USB do ładowania, ale już bez towarzystwa micro HDMI (obecnego w Thecie S).

Obraz

Zachowawcza polityka producenta

Nowość Ricoha to przykład sprawnego uproszczenia produktu i jego obsługi do minimum. Theta SC jest lekka i poręczna, a jej możliwości w pełni wystarczą każdemu początkującemu amatorowi nagrań w 360°. Co więcej - w produkcie tak prostym Ricoh zdołał zaimplementować tryb manualnych ustawień ekspozycji, z którego z czasem skorzystają wprawieni już użytkownicy.

Martwi natomiast fakt, że nie zmieniła się ona istotnie od czasu poprzedniczki, a od premier wymaga się innowacji. Te w Theta SC sprowadziły się (w uproszczeniu) do jej odchudzenia, eliminacji portu i skrócenia czasu zapisu. Potencjał nowości jest więc spory, ale przy aktywniejszym zaangażowaniu Ricoha byłby jeszcze większy. Kamera jest już w sprzedaży, w cenie 300 $.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.