SprayPrinter: graffiti ze smartfona. Nanodrukarka dzięki której każdy może być artystą

SprayPrinter: graffiti ze smartfona. Nanodrukarka dzięki której każdy może być artystą

SprayPrinter: graffiti ze smartfona. Nanodrukarka dzięki której każdy może być artystą
Jarosław Balcerzak
09.11.2016 09:43, aktualizacja: 10.03.2022 09:06

Technologia zastępuje już nawet talent plastyczny. Na Kickstarterze pojawiła się miniaturowa drukarka, która pozwala samodzielnie przenieść na ścianę czy t-shirt dowolną grafikę ze smartfona. W jaki sposób się to odbywa?

Miniaturowa drukarka kontrolowana smartfonem

Stworzony przez startup młodych twórców z Estonii SprayPrinter nie jest produktem nowym, gdyż w pierwszej odsłonie debiutował na Indiegogo już w lutym br. Uzbierał wówczas 159 % funduszy, a wspierający od października otrzymują dostawy inteligentnych drukarek. Tymczasem na Kickstarterze wystartowała kampania na rzecz drugiej generacji urządzenia.

Drukarka ma formę niewielkiej nakładki z tworzywa na wierzchnią część puszki z farbą. Po wybraniu grafiki w dedykowanej aplikacji na smartfonie ustawiamy go na stabilnym podłożu (najlepiej w statywie), po czym obiektywem aparatu kierujemy w stronę ściany lub innego obiektu jaki chcielibyśmy pomalować. Pogląd rezultatu wyświetli się na ekranie, a my możemy zaczynać.

Przesuwana na czterech rolkach i połączona przez bluetooth drukarka sama będzie wiedzieć kiedy punktowo rozpylić farbę – śledzenie ruchu odbywa się w oparciu o aparat smartfona i diodę na górze SprayPrintera. Obraz jest nanoszony w warstwach uporządkowanych kolorystycznie, a za dozowanie farby odpowiada elektromagnetyczny zawór w urządzeniu (do 200 akcji na sekundę).

Obraz

Potężny upgrade względem pierwowzoru

Druga generacja drukarki przerosła poprzednika w ogromnym stopniu. Obraz źródłowy może mieć teraz rozdzielczość FullHD (dotychczas 320 × 320 pikseli), warstwę może nakładać nawet 5 urządzeń jednocześnie (wcześniej jedno), maksymalna prędkość ruchu wzrosła z 5 do 20 m/s, a pomalowanie metra kwadratowego zajmuje 5 zamiast 20 minut.

Pojedyncze piksele mogą mieć różną wielkość, jednak ich zmniejszanie wydłuża łączny czas malowania. Kryteria wobec farby zbytnio nie ograniczają: wystarczy aby miała skład na bazie wody i znajdowała się w puszce 300 / 400 ml o średnicy 65 mm. Wygodę bezprzewodowej pracy zapewnia wbudowana bateria, jednak jej pojemność ani czas pracy nie są znane.

Projekty do przeniesienia na płaskie powierzchnie znajdziemy w dedykowanej aplikacji – część z nich jest darmowa, a część płatna. Ma to umożliwić utalentowanym artystom zarabianie na swojej pracy. Oprogramowanie umożliwia również dodawanie własnych grafik, a także dzielenie się ze społecznością technikami i pomysłami na obiekty do pomalowania.

Obraz

Malowanie na każdej powierzchni

Twórcy SprayPrinter zapewniają o ogromnym potencjale zastosowań produktu: wybrane przez siebie grafiki możemy więc nanosić nie tylko na ściany i odzież, lecz także samochody, deski surfingowe i wiele innych. Ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia i obowiązujące przepisy prawa.

W dniach 11 – 14 listopada przedsiębiorczy Estończycy przeprowadzą także ciekawą akcję promocyjną: podczas strumieniowanego w sieci eventu namalują w mieście Tarto w Estonii (siedziba firmy) największy mural na świecie. Trudno o bardziej spektakularny pokaz możliwości SprayPrintera.

Na własne oczy będzie się więc można przekonać jak proste jest posługiwanie się nowatorskim gadżetem i na ile atrakcyjnego rezultatu się spodziewać. Do tego czasu musi nam wystarczyć przedsmak oferowany przez promocyjne wideo i zdjęcia produktu w akcji. Aktualna cena drukarki wynosi 187 dol., docelowo sięgnie 249 dol., a wysyłki mają się rozpocząć w czerwcu 2017 roku.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)