Węgiel im niepotrzebny. Ciepło wyprodukują z lokalnych zasobów
Wysokie ceny węgla i gazu ziemnego zachęcają do szukania alternatyw w celu wyprodukowania ciepła. Rozwiązaniem dla niektórych miejscowości może być wykorzystanie biogazu. Na takie rozwiązanie stawia Sokołów Podlaski.
04.11.2022 | aktual.: 05.11.2022 19:08
W obliczu drogiego węgla i gazu ziemnego trzeba szukać źródła ciepła gdzie indziej. Sokołów Podlaski postawił na projekt wzorcowej elektrociepłowni, która będzie korzystać z biogazu, ale nie tylko. Obiekt powstający w ramach programu "Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym" będzie korzystać też z technologii pomp ciepła.
Ta ekologiczna elektrociepłownia powstaje jako tzw. demonstrator technologii w ramach jednego z programów prowadzonych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). W tym przypadku zakłada się możliwie duży udział energii pochodzącej z OZE do produkcji ciepła. Mianowicie, ma on wynosić 95 proc.
Elektrociepłownia, która powstanie w Sokołowie Podlaskim, ma kosztować 53,8 mln zł. Adolf Mirowski, prezes Instytutu Certyfikacji Emisji Budynków, wchodzącego w skład konsorcjum w Sokołowie Podlaskim przyznał w rozmowie z serwisem Wysokie Napięcie, że harmonogram budowy elektrociepłowni jest bardzo napięty.
- Czas na budowę elektrociepłowni jest bardzo krótki. Niektóre z komponentów technologicznych obiektu będą stanowiły gotowe moduły, które zostaną dostarczone na plac budowy. Kluczowe urządzenia technologiczne to m.in. pompy ciepła, biogazownia oraz biogazowy moduł kogeneracyjny - powiedział Mirowski.
Najważniejszym celem całego projektu jest osiągnięcie jak największego udziału OZE w rocznym bilansie energii elektrycznej. Z tego względu koszty inwestycji mogą być wyższe, ale jednocześnie w istotny sposób zredukowana zostanie emisja m.in. dwutlenku węgla.
Na potrzeby tej ekologicznej elektrociepłowni zostanie wydzielony obieg, w którym będzie ona pracować. Jego zapotrzebowanie na ciepło to ok. 40 proc. zapotrzebowania pełnej sieci miejskiej.
Jak czytamy w serwisie Wysokie Napięcie, opracowany demonstrator cechuje się wysokim stopniem skalowalności i replikowalności. Oznacza to, że wykonawca może w elastyczny sposób dopasować parametry takiej instalacji do potrzeb inwestora w kontekście uwarunkowań lokalnych.
Sokołów Podlaski chce wykorzystywać do produkcji ciepła biogaz, ale rozwiązanie to obejmuje też wytwarzanie biometanu. Dzięki temu tego typu projekt mógłby być wykorzystany także w ciepłownictwie w regionach rolniczych, gdzie istnieje duży potencjał do produkcji biogazu i biometanu. Zdaniem Adolfa Mirowskiego, ta koncepcja dobrze wpisuje się w rozwój energetyki rozproszonej, bazującej na lokalnym paliwie.
Elektrociepłownia w Sokołowie Podlaskim ma stanąć w 2023 r. Jeżeli wszystko odbędzie się zgodnie z planem, w kwietniu 2024 r. będzie można wyciągnąć pierwsze wnioski na temat funkcjonowania obiektu.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii