Kiedy zwróci się fotowoltaika? Wyniki niemieckich badań

Kiedy zwróci się fotowoltaika? Wyniki niemieckich badań

Instalacja fotowoltaiczna
Instalacja fotowoltaiczna
Źródło zdjęć: © Unsplash
28.08.2021 10:02, aktualizacja: 08.03.2022 13:51

Fotowoltaika generuje powstawanie wielu mitów. Często mówi się o tym, że rozwiązanie wcale nie jest ekologiczne i produkcja paneli fotowoltaicznych wymaga wiele energii. Niemieccy naukowcy mówią "sprawdzam".

Niemieccy naukowcy z instytutu Fraunhofer ISE postanowili sprawdzić, po jakim czasie zwróci się fotowoltaika. Nie chodzi tu o opłacalność finansową inwestycji, a o sprawdzenie, kiedy panele fotowoltaiczne wyprodukują tyle energii, ile zużyto na ich wyprodukowanie.

Do badania wykorzystano przykład modułu o sprawności 19,9 proc., wyprodukowanego w Chinach. Wyniki mogą być dla wielu osób zaskakujące. Szczególnie dla tych, którzy na odnawialne źródła energii patrzą z dystansem.

Okazuje się bowiem, że dla wszystkich miejsc na Ziemi, które naukowcy uwzględnili w badaniu, parametr EPBT (Energy Pay Back Time) wynosił mniej niż 1,5 roku. Europa nie wypadła jednak najlepiej.

W Europie pod lupę wzięto Holandię i Włochy. W tych miejscach okres zwrotu energii koniecznej do produkcji paneli fotowoltaicznych wynosił odpowiednio 1,28 i 1,07 roku. Spośród badanych państw gorzej wypadła tylko Kanada, która może pochwalić się wynikiem 1,42 roku.

Czas zwrotu paneli fotowoltaicznych, EPBT
Czas zwrotu paneli fotowoltaicznych, EPBT© fraunhofer.de

Nieco lepsze wyniki dotyczyły Stanów Zjednoczonych i Chin, gdzie okres ten wynosił 0,95 roku. W Chile wynik był bardzo zbliżony - 0,93 roku. Z kolei zdecydowanie najlepszymi wynikami mogą pochwalić się Republika Południowej Afryki i Indie. W tym przypadku EPBT wynosił 0,53 i 0,44 roku.

Warto zwrócić jednak uwagę na jedną rzecz. Badanie to dotyczy samych modułów. Na instalację fotowoltaiczną składa się znacznie więcej elementów - inwerter, konstrukcja wsporcza, zabezpieczenia, rozdzielnice i okablowanie. Aby w sposób uczciwy sprawdzić, ile czasu musi działać instalacja, zanim pokryje koszty związane z pełnym osprzętem, należałoby przeprowadzić innego rodzaju badania.

Mimo wszystko nie powinno być nadużyciem stwierdzenie, że instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje więcej energii, niż potrzebuje do jej wytworzenia. W końcu współcześnie montowane elektrownie słoneczne powinny funkcjonować przynajmniej 20 lat.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (96)