Armia Pakistanu. Islamski kolos z bronią jądrową

Sąsiedztwo Indii sprawia, że Pakistan nie szczędzi środków na rozbudowę swojej armii. Czego nie potrafi wyprodukować sam – zamawia w Chinach. Jakim sprzętem chce powstrzymać indyjską potęgę?

Armia Pakistanu. Islamski kolos z bronią jądrową
Źródło zdjęć: © Inter Services Public Relations Directorate (Pakistan)
Łukasz Michalik

01.03.2019 | aktual.: 09.03.2022 09:07

Pocisk balistyczny średniego zasięgu Shaheen-III

Pocisk balistyczny Shaheen-III
Pocisk balistyczny Shaheen-III© Tribune.pk

Pakistan to jedyny islamski kraj na świecie, dysponujący oficjalnie bronią jądrową. Jej zdobycie było dla tego kraju kluczowe do zapewnienia bezpieczeństwa.

Ze względu na niekorzystne położenie geograficzne istniało ryzyko, że w przypadku konwencjonalnego konfliktu z Indiami znaczna część terytorium kraju zostanie szybko zajęta. Gwarantem bezpieczeństwa są w tym przypadku głowice jądrowe – prawdopodobnie około 150.

Co istotne, Pakistan posiada także pociski średniego zasięgu, zdolne do przenoszenia broni jądrowej. Szczytowym (na razie – bo ten rodzaj broni jest szybko rozwijany) osiągnięciem pakistańskich inżynierów jest pocisk Shaheen-III o zasięgu ponad 2700 km.

Jego udane próby oznaczają, że Pakistan dysponuje bronią, w której zasięgu znajdują się całe Indie, Bliski Wschód, a także znaczną część Azji oraz fragment Afryki i Europy.

Uzbrojony dron NESCOM Burraq

Drony NESCOM Burraq
Drony NESCOM Burraq© PakistaniTech

Pakistan od lat usiłuje pozyskać amerykańskie uzbrojone drony – Predatory i Reapery. Ponieważ Stany Zjednoczone nie chcą ich sprzedać, Pakistan zbudował własną – podobną do chińskiego drona CH-3 - maszynę o zbliżonej funkcji.

Dron to niewielka maszyna z umieszczonym z tyłu silnikiem, napędzającym pchające śmigło, wyposażona w głowicę z zaawansowanym systemem obserwacyjnym i laserowym wskaźnikiem celu. Korzysta z niego specjalnie zbudowana dla drona, niewielka rakieta – Barq, zdolna do niszczenia zarówno ruchomych, jak i stacjonarnych celów.

Dron NESCOM Burraq ma już za sobą bojowy debiut. Wojsko pakistańskie użyło go m.in. w walkach z talibami, gdzie przy pomocy kierowanego pocisku rakietowego podczas jednej z testowych misji udało się wyeliminować trzy cele o dużym znaczeniu.

Czołg podstawowy Al-Khalid

Czołg podstawowy Al-Khalid
Czołg podstawowy Al-Khalid© Національний Промисловий Портал

Pakistan nie opracował samodzielnie własnego czołgu. Zamiast tego rozpoczął produkcję chińskiego czołgu Typ 96, którego pakistańska nazwa to Al-Khalid. Warto podkreślić, że Pakistan od lat kupuje od Chin broń, a chińskie konstrukcje starszego typu stanowią fundament pakistańskich wojsk pancernych.

Nowoczesny czołg został wyposażony m.in. w ukraiński silnik i francuski system kierowania ogniem, a także nowoczesne system celowniczy.

Choć wszedł do służby w 2015 roku, ma już na koncie sporo sukcesów eksportowych. Poza armią Pakistanu, eksploatującą – na razie – ponad 400 czołgów, Al-Khalid został zamówiony przez kraje takie, jak Maroko, Bangladesz, Sri Lanka i Mjanma, a zakup rozważa również Peru.

Wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet KRL 122

Wyrzutnia rakiet KRL 122
Wyrzutnia rakiet KRL 122© Pakistan Defence/Facebook

Na wyposażeniu armii Pakistanu nie mogło zabraknąć jednego z najpopularniejszych na świecie systemów artylerii rakietowej – lokalnej wariacji radzieckiego systemu BM-21 Grad (własną wersję – pod nazwą Langusta – produkuje również Polska), wywodzącej się w prostej linii od legendarnej "Katiuszy".

Pakistański Grad to w najprawdopodobniej lokalna wersja północnokoreańskiej odmiany tej wyrzutni. System o nazwie KRL 122 może strzelać na odległość 40 km, wykorzystując do tego celu m.in. opracowane w Pakistanie, ulepszone względem radzieckiego oryginału, rakiety kalibru 122 mm.

Samolot wielozadaniowy Chengdu FC-1/PAC JF-17 Thunder

Samolot wielozadaniowy PAC JF-17 Thunder
Samolot wielozadaniowy PAC JF-17 Thunder© Wikimedia Commons, Shimin Gu, Lic. CC BYSA 4.0

Ten lekki, wielozadaniowy myśliwiec jest efektem współpracy Chin i Pakistanu. Jego powstanie było wynikiem embarga, nałożonego przez Stany Zjednoczone, które wstrzymały dostawy do Pakistanu samolotów F-16. Dzięki kooperacji z Chinami udało się obejść ten problem, tworząc maszynę czwartej generacji, której możliwości są oceniane jako porównywalne z wczesnymi wersjami F-16.

PAC JF-17 jest najtańszym – obok indyjskiego HAL Tejas – myśliwcem wielozadaniowym na świecie. Zdaniem pakistańskiego ministerstwa obrony, zamiast jednego F-16 lotnictwo może otrzymać aż trzy takie samoloty.

Do tej pory zamówiono 140 sztuk. Konstrukcja jest stale rozwijana i udoskonalana, a wdrażane do służby maszyny zastępują m.in. stare, chińskie samoloty F-7P. Oprócz chińskich maszyn, lotnictwo Pakistanu użytkuje również wielozadaniowe samoloty francuskie i amerykańskie.

Śmigłowiec szturmowy Bell AH-1Z Viper

Śmigłowiec szturmowy Bell AH-1Z Viper
Śmigłowiec szturmowy Bell AH-1Z Viper© Domena publiczna

Pakistan od lat użytkuje stare, amerykańskie śmigłowce szturmowe Bell AH-1F Cobra, których konstrukcja pamięta czasy wojny w Wietnamie. Aby zwiększyć możliwości śmigłowców szturmowych, władze w Islamabadzie zdecydowały o zamówieniu następcy Cobry – śmigłowca Bell AH-1Z Viper.

Viper to głęboka modernizacja Cobry. Choć śmigłowce wyglądają podobnie, nowsza wersja ma zupełnie nową, cyfrową awionikę i kokpit zaprojektowany tak, by załoga mogła obsługiwać maszynę bez odrywania rąk od sterów (HOTAS). Dwuosobowa załoga jest wymienna – obaj piloci mogą w razie potrzeby przejąć zadania drugiej osoby. Pakistan zamówił 15 takich śmigłowców.

Śmigłowiec szturmowy TAI/AgustaWestland T129 ATAK

Śmigłowiec szturmowy T129 ATAK
Śmigłowiec szturmowy T129 ATAK© Wikimedia Commons, BG121001, Lic. CC BYSA 2.0

Obok śmigłowców amerykańskich, Pakistan pozyskuje również maszyny szturmowe innych producentów – zamówił m.in. 30 maszyn TAI/AgustaWestland T129 ATAK. To gruntownie zmodernizowany, turecki wariant włoskiego śmigłowca Agusta A129 Mangusta.

Jednym z kluczowych założeń, przyświecających konstruktorom nowej wersji, było dostosowanie śmigłowca do działań w warunkach „hot-and-high” – czyli w gorącym klimacie na dużych wysokościach.

Aby to osiągnąć zastosowano m.in. nowe silniki, wymieniono awionikę i system sterowania uzbrojeniem, a także systemy samoobrony, pozwalające na skuteczną reakcję na wykryte zagrożenia. Poza śmigłowcami amerykańskimi i tureckimi Pakistan zamówił również kilka rosyjskich maszyn Mi-35.

Fregata rakietowa F-22P Zulfiquar

Fregata F-22P Zulfiquar
Fregata F-22P Zulfiquar© Wikimedia Commons, Mak Hon Keong, Lic. CC BYSA 4.0

Chlubą pakistańskiej marynarki są cztery nowoczesne fregaty rakietowe. Okręty zostały zamówione w Chinach i są wzorowane na chińskim typie 053H3. Okręty zostały przystosowane do wypełniania szerokiego wachlarza misji – od zwalczania okrętów podwodnych, poprzez ataki na jednostki nawodne, po działania przeciwlotnicze.

Co istotne, Pakistan wynegocjował z Chinami transfer technologii. Choć trzy jednostki typu F-22P Zulfiquar zostały zbudowane w Chinach, to czwarta powstała w całości w pakistańskiej stoczni. Wraz z okrętami Pakistan zamówił chińskie, pokładowe śmigłowce Harbin Z-9, przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.