HP Z2 Mini: kompaktowa i wydajna stacja robocza dla aplikacji CAD

Miniaturowe komputery do gier już nikogo nie dziwią, a zatem pora na wersję dla biznesu. W dodatku niezwykle wydajną, bo opartą na procesorach Xeon i karcie graficznej Quadro. W jakich zastosowaniach ma się sprawdzić?

HP Z2 Mini: kompaktowa i wydajna stacja robocza dla aplikacji CAD
Jarosław Balcerzak

16.11.2016 | aktual.: 10.03.2022 09:03

Poręczna i stylowa stacja robocza

HP postanowiło nie poprzestawać na niewielkim komputerze HP Slice, stosując podobny stopień redukcji gabarytów na urządzeniu dla zaawansowanych użytkowników. „Pierwsza na świecie mini stacja robocza stworzona dla użytkowników CAD” została właśnie zademonstrowana na Autodesk University w Las Vegas, a jej specyfikacja i możliwości rzeczywiście wzbudzają ciekawość.

Najmniejsza stacja robocza HP ma formę przypominającą przenośny projektor, wymiary 21.6 × 21.6 × 5.8 mm i wagę od 2 kg wzwyż (w zależności od modelu). Tym samym Z2 mini jest 5-krotnie mniejszy od dotychczasowych mini PC klasy biznesowej i nawet 10-krotnie od klasycznych komputerów w obudowach tower.

Dbałość o wzornictwo to jeden z priorytetów HP, co widać również w tym przypadku. Przeważają gładkie, matowo czarne powierzchnie, a na froncie znalazło się miejsce wyłącznie dla włącznika i logo producenta. Na lewym boku ograniczono się do dwóch USB i gniazda słuchawkowego, wszystkie pozostałe porty estetycznie ukrywając z tyłu.

Obraz

Wydajność dla wymagających operatorów CAD

Największe wrażenie wywiera specyfikacja Z2 Mini. Wewnątrz może pracować nie tylko Intel Core i3, i5 lub i7 Skylake (w przyszłym roku także Kaby Lake), ale i Xeon E3-1200v5. Pamięć RAM DDR4 w dwóch modułach SODIMM może mieć nawet 32 GB pojemności, a dane są zapisywane na dysku SSD M.2 (HP Z Turbo, do 1.5 TB) oraz typowym HDD/SSD 2.5” z interfejsem SATA.

Karta graficzna to NVidia Quadro M620 GFX z 2 GB własnej pamięci z możliwością upgrade’u w przyszłości. Wśród złącz znalazły się: 3-4 DisplayPort (obsługa do 6 monitorów), 4 USB 3.0, 2 USB-C 3.1 (część modeli), Ethernet oraz złącze słuchawkowe. Opcjonalnie do komputera może trafić również port równoległy, karta sieciowa WiFi 802.11ac oraz Bluetooth 4.2.

Obraz

Komputer wykorzystuje zewnętrzny zasilacz 130 lub 200 W, a za chłodzenie odpowiadają dwa wewnętrzne wentylatory. Zimne powietrze dociera do nich przez przednie narożniki obudowy, a gorące opuszcza konstrukcję tylnymi. Odbywa się to niezwykle cicho: natężenie dźwięku zredukowano o 63% w porównaniu z dotychczasowymi biznesowymi mini PC od HP.

Możliwości i wygoda obsługi tak skonstruowanych urządzeń mają w pełni usatysfakcjonować profesjonalistów. Z2 mini możemy umieścić na biurku bądź pod nim, a także za monitorem czy na uchwycie VESA. Wśród funkcji nie zabrakło możliwości zdalnego uruchomienia klawiaturą bądź myszą, a na liście certyfikacji software’owej znalazł się m.in. AutoCAD.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/8]

Innowacyjny, choć nie bez wad

HP uważa że Z2 Mini jest dwukrotnie wydajniejszy niż jakiekolwiek inny komputer o podobnych rozmiarach i trudno się nie zgodzić. Nikt wcześniej nie zdołał umieścić Xeona i Quadro w tak niewielkiej formie, której jednocześnie zapewnił wydajne i ciche chłodzenie.

Szkoda jedynie, że projektując tak szybki i atrakcyjny stylistycznie komputer ekspertom HP umknęły niektóre funkcjonalności. Brak HDMI i Thunderbolta 3 we współczesnej jednostce roboczej może dla części potencjalnych użytkowników okazać się całkiem dotkliwy. Z2 Mini na rynek trafi w grudniu, w cenie 699 dol / 850 Euro.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.