Kupiłeś pompę ciepła? Zwróć uwagę na ten szczegół
Polska wiedzie prym, jeśli chodzi o rozwój sektora pomp ciepła w Europie. Rynek rozwija się u nas bardzo szybko, a to generuje ryzyko zakupu niewłaściwego urządzenia lub natknięcia się na nieczyste sztuczki instalatorów. O tym trzeba pamiętać przy zakupie pompy ciepła.
Pompy ciepła to urządzenia, które dla wielu z nas są obce. Pojawiły się na rynku względnie niedawno, a zasada ich działania jest dla nas o wiele mniej intuicyjna, niż ma to miejsce w przypadku konwencjonalnych źródeł ciepła. W związku z tym, przed zakupem tego dość drogiego urządzenia, warto dowiedzieć się, na jakie szczegóły należy zwrócić uwagę.
Redakcja serwisu gramwzielone.pl rozmawiała z Pawłem Lachmanem, prezesem Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Zaznaczył on, że w przypadku zakupu i instalacji pompy ciepła konieczne jest zwrócenie uwagi na pewien szczegół, który zagwarantuje wysoką jakość nabywanego urządzenia. Chodzi o znaki jakości Heat Pump KEYMARK i EHPA-Q.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić mysz Logitech MX 3S
Pompy ciepła w Polsce - tego im brakuje
- Zacznę od tego, że w Polsce nie ma realnej kontroli rządu nad jakością sprzedawanych pomp ciepła i innych urządzeń grzewczych. Natomiast na rynku urządzeń grzewczych mamy obecnie bardzo specyficzną sytuację. Producenci pomp ciepła, podając dane dotyczące urządzenia, muszą deklarować różne wartości związane z efektywnością, klasą energetyczną czy poziomem mocy akustycznej. Nie ma tu wymogu, by podawane dane były kontrolowane w zewnętrznych akredytowanych laboratoriach, a taki wymóg natomiast jest w przypadku kotłów gazowych, olejowych, a nawet węglowych - mówił Paweł Lachman.
Jak zauważył, od kilku lat w Polsce istnieje możliwość zlecenia badań w zewnętrznych laboratoriach akredytowanych, dzięki czemu da się pozyskać znak HP KEYMARK. Jest to informacja dla klienta, że deklarowane przez producenta wartości są autentyczne, co z kolei zwiększa wiarygodność oferowanych urządzeń. Drugi z certyfikatów dotyczy pomp ciepła sprzedawanych w Europie.
- To certyfikat EHPA-Q, wspierający jakość pomp ciepła na rynku europejskim. Standardy certyfikacji i związane z nim wymagania techniczne dla urządzenia i organizacyjne dla producenta zostały opracowane przez Europejską Organizację Pomp Ciepła EHPA (European Heat Pump Association). Podstawą do opracowania standardów znaku jakości EHPA-Q były wcześniejsze wymagania jakościowe stosowane wspólnie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Ten certyfikat ma znaczenie w Europie, ale też lokalnie - oprócz tego, że opatrzone tym znakiem produkty są zbadane w akredytowanych laboratoriach, certyfikat gwarantuje, że w danym kraju istnieje rozbudowana sieć serwisu, związana z elementami obsługi przedsprzedażowej i posprzedażowej - skomentował prezes PORT PC.
Problemy pomp ciepła w Polsce - chodzi o jakość
Paweł Lachman zaznaczył, że w Polsce jakość pomp ciepła to istotny problem. Zwrócił uwagę, że w sieci można znaleźć wiele ofert sprzedaży urządzeń, które nie zawierają kluczowych informacji, takich jak karta produktu czy etykieta energetyczna. W Polsce tylko 20 proc. produktów posiada certyfikat EHPA-Q. Lepiej jest z certyfikatami HP KEYMARK, których zdaniem prezesa PORT PC mamy obecnie na rynku ok. 70 proc. Szczegółowe informacje na temat tego, który producent legitymuje się takim certyfikatem, można znaleźć na przykład na stronie PORT PC lub na oficjalnej stronie HP KEYMARK.
Rynek pomp ciepła mierzy się z dokładnie tymi samymi problemami, które toczyły branżę fotowoltaiczną w okresie, gdy ta się rozwijała. Na rynku powstaje w tej chwili wiele nowych firm, oferujących swoje usługi w zakresie montażu tego rodzaju urządzeń. Niestety niewielkie doświadczenie instalatorów podważa ich wiarygodność.
- Historia firmy, u której kupujemy pompę i która udziela nam gwarancji na produkt, jest elementem uwiarygadniającym. Sytuacja, w której firma istnieje na rynku kilka miesięcy i daje 10-letnią gwarancję, jest dosyć kuriozalna - komentuje Paweł Lachman.
Jak zauważa, ważne jest nie tylko długość udzielanej gwarancji, ale także to, kto tej gwarancji udziela. Ekspert zauważa, że jeśli gwarantem jest na przykład firma importująca pompy ciepła do kraju, to istnieje ryzyko, że w niedługim czasie firma zakończy swoją działalność, przez co nie uda się zrealizować naprawy w ramach gwarancji. Co więcej - warto sprawdzić też, jak usługi te miałyby być świadczone - jak wygląda sieć serwisowa w Polsce, a być może także za granicą.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii