Pięć mikrofonów USB dla youtuberów i twórców podcastów

Pięć mikrofonów USB dla youtuberów i twórców podcastów

Pięć mikrofonów USB dla youtuberów i twórców podcastów
Jarosław Balcerzak
26.11.2016 20:27, aktualizacja: 10.03.2022 09:00

YouTube już dawno przestał być wyrozumiały wobec kiepskiej jakości nagrań. Z kolei podcasty wysokiej klasy dźwięku wymagały od zawsze. Rozwiązaniem jest dobrej klasy mikrofon na USB, a oto pięć z nich wyróżniających się jakością wykonania.

Novox NC-1

Tego modelu po prostu nie mogło zabraknąć. Bardzo często polecany początkującym, oferuje świetną relację ceny do jakości. Producent postawił na prostą, ale całkiem trwałą konstrukcję, do której oddzielnie musimy jeszcze zakupić statyw. Uchwyt montażowy znajdziemy w pudełku z mikrofonem.

NC-1 to urządzenie cechujące się kardioidalną charakterystyką kierunkową i korzystające z analogowo-cyfrowego przetwornika AD. Nagrywa w trybie 48 kHz 16-bit, a duża membrana zapewnia mu pasmo przenoszenia 30-18000 Hz. Zakres dynamiki ma wartość 96 dB, natomiast czułość wynosi -38 dB. W cenie ok. 220 zł to idealny wybór na nasz pierwszy mikrofon.

Novox NC-1
Novox NC-1

Reloop Spodcaster

Mikrofon, o którym w sieci jest naprawdę głośno i który najbardziej w zestawieniu wyróżnia się konstrukcją. Jego żywiołem są podcasty, w których pozwala uzyskać naprawdę wysoką jakość nagrywania. Do nabywców trafia wraz z biurkowym statywem, a obsługę ułatwia umieszczony na froncie urządzenia potencjometr głośności.

Tutaj również zastosowano przetwornik AD o kardioidalnej charakterystyce, oferujący nagrywanie w 48 Hz i 16 bitach. Pasmo przenoszenia 50-18000 Hz jest więcej niż satysfakcjonujące, a specyfikację uzupełnia czułość -65 dB i stosunek sygnału do szumu -59 dB.

Dla autorów nagrań wykonywanych stacjonarnie w studio to świetna propozycja, jednak oczekujących większej mobilności Reloop może do siebie nie przekonać. Nie zmienia to jednak faktu, że jako rozwiązanie dedykowane i wycenione na ok. 300 zł jest naprawdę wyróżniającym się modelem.

Reloop Spodcaster
Reloop Spodcaster

Samson C01U PRO

Następca świetnie przyjętego C01U oferuje jeszcze lepszy stosunek sygnału do szumu i jest świetną propozycją dla początkujących i średniozaawansowanych twórców. Mikrofon umieszczono w wytrzymałej stalowej obudowie, a sprzedawany jest w komplecie z trójnogiem i obrotowym uchwytem. Bieżący odsłuch umożliwia zintegrowane gniazdo słuchawkowe jack.

Pojemnościowy mikrofon o kardioidalnej charakterystyce korzysta ze sporej, 19 mm membrany i przechwytuje dźwięk w 16-bitach i częstotliwości 44.1/48 kHz. Pasmo przenoszenia pracuje w zakresie 20-18000 Hz, a o ewentualnym przeciążeniu informuje dedykowana dioda LED. Cena 300-350 zł pozwala polecić go użytkownikom zdecydowanym na dłuższą przygodę z nagrywaniem.

Samson C01U PRO
Samson C01U PRO

Samson G-Track

Przy tak szerokiej ofercie trudno o zwrócenie uwagi na Samsona wyłącznie raz. G-Track to propozycja dla użytkowników bardziej zaawansowanych, co zdradza już jego wykonanie. Naszą uwagę od razu zwracają potencjometry głośności, instrumentu i mikrofonu, a także przełączniki wejść i trybu monitorowania. Producent zadbał także o statyw biurkowy.

Mikrofon korzysta z kardioidalnego przetwornika pojemnościowego i membrany 19 mm, a nagrywanie raz jeszcze odbywa się w 48 kHz i 16 bitach. Pasmo przenoszenia jest już względem poprzednika węższe i wynosi 20-16000 Hz, podczas gdy czułość ma wartość -40 dB.

Dla poszukujących wyższej klasy urządzenia, wyposażonego w mikser i rozbudowane sterowanie model G-Track jest naprawdę wart rozważenia. Cena od ok. 500 zł w tej kategorii sprzętu jest naprawdę konkurencyjna.

Samson G-Track
Samson G-Track

Audio Technica AT2020 USB+

Wysokiej klasy mikrofon otrzymujemy w komplecie z trójnogiem i uchwytem obrotowym, dzięki którym nie musimy się już rozglądać za statywem. Na metalowej obudowie umieszczono potencjometry: głośności, upraszczający odsłuch w czasie rzeczywistym, oraz wbudowanego miksera, dzięki któremu połączymy głos z podkładem muzycznym.

AT2020 dysponuje analogowo-cyfrowym, trwale spolaryzowanym przetwornikiem pojemnościowym 16-bit i zapewnia próbkowanie 44.1/48kHz. Pasmo przenoszenia jest przy tym dość spore i wynosi 20-20000 Hz. Dźwięk, dzięki zapewnieniu mikrofonowi kardioidalnej charakterystyki, jest odbierany kierunkowo i precyzyjnie.

Aktualna cena AT2020 wynosi ok. 720 zł, co przy jego możliwościach czyni go jednym z najciekawszych wyborów w przedziale poniżej 1000 zł. Zakup tego modelu powinni rozważyć twórcy nieco już doświadczeni bądź zdeterminowani do nagrywania w bezkompromisowej jakości.

Audio Technica AT2020 USB+
Audio Technica AT2020 USB+
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)