Replika Arki Noego. Budowniczy – Johan Huibers - chce w niej przetrwać potop

Replika Arki Noego. Budowniczy – Johan Huibers - chce w niej przetrwać potop

Replika arki Noego
Replika arki Noego
Źródło zdjęć: © Fot. Wikimedia Commons/Ceinturion Lic. CC BYSA 3.0
Łukasz Michalik
03.12.2018 13:31, aktualizacja: 09.03.2022 09:11

Jak mogłaby wyglądać prawdziwa arka Noego? Pewien Holender postanowił zbudować replikę wielkiego statku. Poświęcił na to lata życia, ale efekt jest imponujący.

Opowieść o wielkim potopie, który zmiótł z powierzchni ziemi dawne cywilizacje, jest obecna w wielu kulturach. Najsłynniejsza z nich jest ta biblijna, zawarta w Księdze Rodzaju, jednak podobne opowieści snuli również starożytni Grecy, mieszkańcy Sumeru, Babilończycy, a nawet Chińczycy czy mieszkańcy prekolumbijskiej Ameryki.

Nic zatem dziwnego, że badacze przeszłości z uporem szukają śladów wielkich powodzi, które tysiące lat temu zniszczyły ogniska cywilizacji, a filmowcy, jak choćby Darren Aronofsky, ochoczo eksploatują nośny wątek Noego.

Noah Official Trailer #1 (2014) - Russell Crowe, Emma Watson Movie HD

Replika Arki Noego

Historia Noego zainspirowała również pewnego Holendra. Johan Huibers postanowił zbudować replikę biblijnej arki Noego. Słowo „replika” jest tu użyte nieco na wyrost, bo trudno mówić o odtwarzaniu mitycznej konstrukcji, o której nie wiemy, jak wyglądała, jednak twórca całego projektu potraktował wyzwanie całkiem serio, posiłkując się wszelkimi informacjami, jakie można znaleźć w Biblii.

Zainspirowany snem o wodzie zalewającej Holandię, najpierw, w 2007 roku ukończył 70-metrową, mniejsza wersję. Co ciekawe, choć budowniczy wykorzystywał współczesne narzędzia, mniejszą arkę wzniósł niemal w całości własnoręcznie, korzystając jedynie, sporadycznie, z pomocy syna. Zakupiona przez jednego z artystów arka zaliczyła nawet morską kolizję, zderzając się w 2010 roku z patrolowcem norweskiej straży przybrzeżnej.

Holenderska arka podczas budowy
Holenderska arka podczas budowy© Fot. Wikimedia Commons/Ad Bercht, Lic. CC BYSA 3.0

Holender zbudował arkę

Kilka lat później Johan Huibers, którego bez kozery możemy nazywać najbardziej na świecie doświadczonym budowniczym ark, postanowił zbudować pełnowymiarową replikę. Efekt 3-letnich prac okazał się imponujący. Zacumowany w porcie w Dordrechcie, gigantyczny obiekt o długości 119 metrów, szerokości 30 i ponad 20-metrowej wysokości, szybko stał się atrakcją turystyczną.

Nie powinno to dziwić, zważywszy na fakt, że budowniczy zorganizował wewnątrz muzeum biblijne, a przepastne przestrzenie pod pokładem ożywił, umieszczając w nich rzeźby wybranych zwierząt. Co więcej, obiekt zdobył licencję, pozwalającą na ograniczoną żeglugę - konstrukcja pływa dzieki umieszczeniu jej na 21 barkach systemu LASH.

Wnętrze arki
Wnętrze arki© Fot. Arkofnoah.org

Arka Noego płynie do Izraela

Co ciekawe, duża, 119-metrowa arka być może trafi kiedyś w rejon świata, z którego miał rozpocząć swój rejs biblijny Noe. Johan Huibers marzy bowiem o dopłynięciu swoim dziełem do Izraela. Jeśli wyprawa dojdzie do skutku, arka – z uwagi na niewielką dzielność morską – prawdopodobnie odbędzie podróż na pokładzie jakiejś większej jednostki.

Wnętrze arki
Wnętrze arki© Fot. Arkofnoah.org
Wnętrze arki
Wnętrze arki© Fot. Arkofnoah.org

Pozostaje trzymać kciuki za powodzenie przedsięwzięcia! Bo – przyznacie – rzadko można spotkać człowieka z tak wielką pasją i determinacją, by zrealizować do końca szalony, na pozór, pomysł. Choć wizje drewnianej arki, ratującej Holandię przed potopem możemy wrzucić między bajki, to dzięki takim ludziom, jak Johan Huibers, świat z pewnością jest znacznie ciekawszy.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)