SPUD: składany, 24‑calowy ekran, który możesz mieć zawsze przy sobie
Takiego sukcesu innowacyjnego ekranu nie spodziewali się chyba nawet jego twórcy. SPUD okazał się hitem Kickstartera, a jego możliwości rzeczywiście rozbudzają wyobraźnię. Co potrafi przenośny monitor składany do rozmiaru książki?
02.11.2016 | aktual.: 10.03.2022 09:07
Błyskawiczna reakcja wspierających
Ustalając na Kickstarterze finisz zbiórki na 9 grudnia twórcy mieli prawo liczyć na szybkie zebranie funduszy. Nie spodziewali się jednak, że zdobędą je w zaledwie 35 minut, a po upływie doby wpłaty przekroczą trzykrotność założonego celu. Na takie wsparcie mogą liczyć jedynie autorzy najbardziej innowacyjnych pomysłów, a taki właśnie jest SPUD.
Spontaneous Pop-Up Display to zewnętrzny monitor, który można podłączyć do każdego urządzenia nadającego cyfrowy sygnał przez HDMI bądź bezprzewodowo. Pełne rozłożenie i podłączenie ekranu to kwestia sekund, a zasada działania „obudowy” na czterech wzmocnionych ramionach - do złudzenia przypomina parasol.
Ultrakrótki rzut w 720p i 785 nitach
Rozłożony SPUD ma przekątną 24 cali i wymiary 53 × 38 × 36 cm, złożony ma gabaryty 17 × 19 × 5.5 cm i wagę poniżej 900 g. Za wyświetlanie obrazu odpowiada wbudowany w podstawę projektor DLP ultrakrótkiego rzutu, a ekran wykonano z giętkiego polimeru, odpornego na wielokrotne składanie, pęknięcia i umożliwiającego umycie w razie powstania zabrudzeń.
Rozdzielczość natywna to 1280 × 720 pikseli w formacie 16:9, a częstotliwość odświeżania aż 120 Hz. Jasność wynosi od 350 do 785 nitów i jest regulowana potencjometrem w podstawie. Czas pracy na baterii zależy właśnie od wybranej jasności i wynosi od 3 do 6 godzin.
Źródłem sygnału może być dowolne urządzenie mobilne podłączone przez port HDMI bądź adapter łączności bezprzewodowej, taki jak Chromecast czy Amazon FireTV. Dzięki przekroczeniu progu 100 tys. dol. SPUD otrzyma także wbudowany głośnik, a w przypadku osiągnięcia kolejnego (250 tys. dol.) także pojemniejszą baterię, wydłużającą czas pracy z 6 do 10 godzin.
SPUD Kickstarter Video - https://goo.gl/8sf2MD
Trafna inicjatywa startupu
Crowdfunding powstał właśnie dla takich projektów. Innowacyjnych i odważnych, a jednocześnie trafnie rozpoznających potrzeby rynku. Choć do produktu idealnego nieco jeszcze SPUD-owi brakuje (szczególnie w kwestii rozdzielczości), nie ma on żadnej konkurencji i dla najbardziej mobilnych użytkowników okaże się niezastąpionym narzędziem pracy i zabawy.
Pozostaje więc kibicować wspierającym, aby przed 9 grudnia SPUD zdążył otrzymać pojemniejszą baterię. Istotnie wzmocniłoby to jego największą zaletę – mobilność. Aktualna cena monitora wynosi 374 dol., a docelowo sięgnie 499 dol. Wysyłki rozpoczną się w czerwcu przyszłego roku.