Aorus X3 Plus v6: laptop dla graczy z GeForcem GTX 1060 i 14” matrycą IGZO

Producenci coraz chętniej prezentują gamingowe laptopy z matrycami poniżej 15.6”. Dołącza do nich Aorus X3 Plus v6, dedykowany płynnej rozgrywce w FullHD i ustawieniach ultra. Jak wydajne podzespoły mają to umożliwiać?

Aorus X3 Plus v6: laptop dla graczy z GeForcem GTX 1060 i 14” matrycą IGZO
Jarosław Balcerzak

16.12.2016 | aktual.: 10.03.2022 08:52

Mobilny gaming od Gigabyte

Aorus jest prestiżową marką gamingowego sprzętu, wywodzącą się z firmy Gigabyte. Jej ofertę rozbudował właśnie najnowszy model laptopa łączący w sobie skromne rozmiary i wagę, a także ogromny potencjał w najnowszych i wymagających grach.

Wykonana z aluminium i tworzywa obudowa jest jak na urządzenie tego segmentu całkiem stonowana. Producent uniknął pokusy zastosowania agresywnych wstawek kolorystycznych i mnóstwa LEDów (nie licząc podświetlenia klawiatury), stawiając na ciekawy i przemyślany wygląd.

Wymiary 330 × 263.5 × 22.9 mm oraz waga 1.8 kg czynią X3 Plus v6 naprawdę przenośnym i poręcznym laptopem. Po doliczeniu zasilacza i np. myszy sumują się na świetny wynik poniżej 2 kg, co w sprzęcie gamingowym oznacza niemal ultramobilność.

Obraz

Konfiguracja oparta na Intelu Skylake i NVidii Pascal

Za wydajność komputera odpowiada procesor Intela po fabrycznym OC, Core i7-6820HK (2.7-3.6 GHz), którego taktowanie jednym przyciskiem możemy podnieść do 4 GHz. Współpracuje on z pamięcią RAM DDR4 2400 MHz o pojemności 8 lub 16 GB (maksymalnie 32) i kartą graficzną NVidia GeForce GTX 1060 z 6 GB pamięci GDDR5.

Na dane wyznaczono jeden bądź dwa (także w RAID) dyski SSD na interfejsie M.2 PCIe Gen3×4 o prędkościach transferu przekraczających 2 GB/s. Obraz wyświetla 13.9” matryca typu IGZO o rozdzielczości 3200 × 1800 pikseli (QHD+). Oferowane przez nią kąty widzenia wynoszą po 170°, a odwzorowanie barw sięga 72% skali NTSC.

Obraz

Na komputerach preinstalowany jest Windows 10 w wersji Home lub Pro, a łączność obsługują: markowa karta Killer LAN, WiFi 802.11ac oraz bluetooth 4.1 z LE. Specyfikację uzupełniają stereofoniczne głośniki, wbudowany mikrofon i kamera HD. Na napęd optyczny z oczywistych względów miejsca zabrakło.

Wśród złącz znalazły się wszystkie aktualne standardy, a więc na obudowę trafiły: pojedyncze USB-C 3.1 (10 Gbit/s, 5V 3A), trzy USB 3.0, HDMI 2.0 (4K 60 Hz na wyjściu), mini DisplayPort, dwa jacki audio, LAN oraz czytnik kart SD. Bateria występuje w dwóch wariantach (73.26 oraz 94.24 Wh), a większy z nich ma zapewnić nawet 7.5 h pracy (obciążenie odtwarzaniem wideo HD).

Dla graczy przygotowano klawiaturę rozbudowaną o 5 klawiszy makr i tyle samo zestawów ustawień, jakie można im przypisać w oprogramowaniu. Ciekawie prezentują się również różne tryby pracy ekranu, korzystającego z trzech predefiniowanych lub indywidualnych ustawień wyświetlania. Podobnie działa chłodzenie i dźwięk, dysponujące własnymi zestawami preferencji.

Obraz

Imponująca wydajność i kontrowersyjna matryca

Laptopy takie jak X3 Plus V6 mają nadrzędne zadanie dostarczenia najwyższej wydajności w grach i trudno wątpić że ów model zadaniu podoła. Producent deklaruje w pełni płynne działanie każdej gry w ustawieniach ultra i rozdzielczości 1080p, co za sprawą zastosowanego procesora, RAMu czy karty graficznej jest w pełni zgodne z prawdą.

Rodzi to jednak pytanie w jakim celu w laptopie do ekstremalnego gamingu w FullHD znalazła się matryca o rozdzielczości przekraczającej 1440p? W dodatku bez wsparcia dla G-Sync, FreeSync czy odświeżania 120 Hz. Część potencjału wydajnych podzespołów z jakiegoś powodu pozostała więc niewykorzystana.

Poza osobliwymi decyzjami odnośnie matrycy trudno nowość od Aorus krytykować – to niezwykle wydajny sprzęt przenośny, który ceniłaby sobie w użytkowaniu przeważająca większość graczy. Ceny nie odbiegają zbytnio od realiów w tym segmencie rynku: za wersję z 16 GB RAMu i dyskiem 512 GB przyjdzie nam zapłacić 1999 dol. Laptop trafił już do sprzedaży.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.