Securifi Almond 3: inteligentny router z głosową obsługą Amazon Alexa

Najnowszy produkt Securifi udowadnia że router może oferować nie tylko dostęp do internetu. Obsłużymy nim także najnowsze produkty od Amazona oraz inne inteligentne urządzenia w domowej sieci. Czym jeszcze się wyróżnia?

Securifi Almond 3: inteligentny router z głosową obsługą Amazon Alexa
Jarosław Balcerzak

17.11.2016 | aktual.: 10.03.2022 09:03

Długo oczekiwana premiera

Router na naszych oczach przestaje być prostym urządzeniem do bezprzewodowego przekazywania sieci. Kolejne premiery czołowych producentów nieustannie podnoszą poprzeczkę funkcjonalności i nie inaczej jest w przypadku modelu Almond 3 od Securifi. Po długim okresie przedsprzedaży już wkrótce trafi on w ręce pierwszych użytkowników.

Podstawowa zasada działania nie różni się od jego konkurentów – może on działać jako router WiFi, acces point lub wzmacniacz sieci. Urządzenie ma wymiary 134.7 × 116.9 × 48.3 mm i waży 680 gramów, na froncie wyposażone w dotykowy wyświetlacz 2.8” o rozdzielczości 240 × 320. Umożliwia on skonfigurowanie routera bez konieczności podłączania komputera.

Obraz

Cyfrowe centrum sterowania domem

Zasięg pojedynczego Almonda 3 wynosi do 120 m2, a do bazowej jednostki możemy przewodowo bądź bezprzewodowo podłączać kolejne, aż do maksymalnych pięciu w obrębie jednej sieci. Wyposażono go w aż trzy porty Ethernet (jeden gigabit WAN i dwa gigabit LAN) oraz pojedyncze USB. Sygnał jest nadawany dwuzakresowo, oczywiście w standardzie 801.11ac.

Prędkość połączenia, jaką uzyskamy na urządzeniu z 5 GHz WiFi sięga 867 Mb/s, podczas gdy dla starszego standardu 2.4 GHz jest to już standardowe 300 Mb/s. Stan połączenia oraz listę skomunikowanych urządzeń możemy wygodnie monitorować z poziomu aplikacji na urządzenia mobilne (Android i iOS). W ten sam sposób możemy niepożądane z nich natychmiast odłączyć od sieci.

Obraz

Almond 3 jest w pełni kompatybilny z nowymi produktami Amazonu: Echo, Echo Dot oraz Tap. Umożliwia to pełną kontrolę nad powyższymi tak z poziomu aplikacji, jak i poleceń głosowych obsługiwanych przez asystentkę Alexa. Wspierany są także popularne standardy wykorzystywane w sieciach mesh inteligentnych domów: ZigBee (m.in. żarówki LED Philips Hue) oraz Z-Wave.

Kolejną z interesujących funkcjonalności jest rozpoznawanie urządzeń mobilnych i przypisywanie im określonych reguł działania. Gdy tylko Almond 3 zauważy zalogowanie się np. naszego smartfona, może uruchomić bądź wyłączyć dowolne urządzenia wpięte w domową sieć.

Obraz

Kontrowersyjny ekran i praca w sieci

Potencjał nowych routerów Securifi wzbudzał niemałe zainteresowanie już w momencie ogłoszenia przedsprzedaży. Perspektywa wygodnej i skutecznej kontroli nad inteligentną domową elektroniką jest obecnie niezwykle pożądaną cechą, a implementowanie jej w routerze czy głośniku to często gwarancja rynkowego sukcesu.

Ciężko jednak stwierdzić z całą pewnością czy będzie tak i w tym przypadku. Pomijając zbyt długo przesuwaną datę premiery, autorzy Almonda 3 zastosowali w nim m.in. ekran poprzedniej generacji. O jego precyzji i komforcie użytkowania niech świadczy już sam fakt, że do routera producent dołącza rysik.

Obraz

Kolejne wątpliwości może budzić prędkość transmisji danych – o ile pojedynczy router przesyła je bez ograniczeń, o tyle każdy kolejny wpięty w sieć Almond 3 obniża swoją prędkość aż o połowę. Podobnie zachowuje się konkurencyjny Eero, jednak już (niemal dwukrotnie droższy) Netgear Orbi w każdym z urządzeń w sieci gwarantuje niezmienioną szybkość transmisji.

Aktualnie końca dobiega przedsprzedaż nowości od Securifi, a dostawy i premierę sklepową wyznaczono na 20 listopada. Aktualna cena routera wynosi 119.99 dol. za białą i 149.99 dol. za czarną wersję oraz 399.99 dol. za pakiet trzech sztuk w dowolnym z powyższych kolorów.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
komputerygadżetynews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.